AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

8.10.2012

VZP nečinností opět ohrožuje existenci jihočeských nemocnic, tvrdí hejtman Zimola

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Jednání o rámcových smlouvách VZP s jihočeskými nemocnicemi opět nepřineslo výsledek. Vedení krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se omluvilo a jednání se nezúčastnilo.

Schůzku na svolal před dvěma týdny hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) poté, co se téma neuzavření rámcových smluv mezi zdravotními pojišťovnami a jihočeskými nemocnicemi začalo politizovat a vyostřily se vztahy mezi jednotlivými aktéry.

"Že je situace vážná, na to ostatně upozorňují jak Asociace českých a moravských nemocnic, tak svazy pacientů a zdravotně postižených. I dnes se zástupci VZP z jednání už po několikáté omluvili. Ředitelé nemocnic tak stále netuší, kdy a zda vůbec s nimi smlouvy budou uzavřeny a na jaký rozsah péče,“ uvedl Zimola.

V prvním pololetí 2012 byl jednotlivým nemocnicím v kraji, které poskytují akutní lůžkovou péči, předložen společný návrh VZP a Svazu zdravotních pojišťoven na snížení počtu lůžek. Zástupci nemocnic předali své protinávrhy. Pojišťovna akceptovala pouze ty z nemocnice Jindřichův Hradec a částečně námitku nemocnice Prachatice a Český Krumlova. K dalším se nevyjádřila a na zájem vedení nemocnic jednat, reaguje rušením a odkládáním schůzek.

„Na začátku posledního čtvrtletí tohoto roku nemocnice stále ještě nemají smlouvy na příští rok a jsou z toho logicky nervózní. Budeme dál trvat na jednání a brzkém podpisu rámcových smluv, a to na současný rozsah péče na dobu pěti let. Dlouhodobě je síť jihočeských nemocnic dávána za vzor jako optimální. Počet lůžek je zde nižší než průměr v ČR a proto pojišťovna nemá důvod šetřit na péči o pacienty právě u nás,“ uzavřela po setkání s řediteli nemocnic, na které VZP opět nedorazila, náměstkyně hejtmana Ivana Stráská (ČSSD).

Pojišťovnou navržené snižování poštu lůžek by přitom znamenalo faktickou likvidaci nemocnice v Českém Krumlově, Prachaticích a významné omezení péče nemocnice ve Strakonicích. Na podporu nemocnic vznikla petice, kterou podporují lékaři, pacienti a řada známých osobností, jako například režisér Zdeněk Troška a další.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Ostravě dojde k dalšímu omezení hazardu

Obecně závazná vyhláška o loteriích začala v Ostravě platit 1. ledna 2017. K další regulaci v Ostravě dojde od 1. července letošního roku.

Post

Nový parkovací dům v centru Hradce Králové se otevře na začátku června

Od června budou moci motoristé v centru Hradce Králové využívat nový parkovací dům Jana Gayera s kapacitou 284 parkovacích míst.

Post

Komorní scéna Aréna uvádí poslední premiéru sezóny

Čtvrtou premiérou, která uzavře sezónu 2018/2019 v Komorní scéně Aréna, je Zimní slunovrat z pera současného německého autora Rolanda Schimmelpfenniga

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA