AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Anonymní HIV poradna v Hodoníně poskytuje od 1. května testování krve bezplatně

HODONÍN

Od 1.10.2013 funguje v Nemocnici TGM Hodonín anonymní poradna HIV. Cíl zřídit poradnu se objevil v Komunitním plánu zdraví a kvality života Hodonína již v roce 2009. Naplnit se jej podařilo právě v závěru loňského roku díky příkladné spolupráci dvou subjektů – Nemocnice TGM Hodonín a Státního zdravotního ústavu, které provoz poradny společně zajišťují. Náplní poradny je především bezplatná, anonymní osobní i telefonická konzultace a předtestové poradenství.

Za prvních šest měsíců fungování poskytla poradna 42 konzultací a bylo vyšetřeno 8 osob.

Po půlroce provozu připravila poradna pro klientu významnou novinku. Od 1.5.2014 totiž poskytuje testování krve na přítomnost HIV infekce bezplatně. Tato nabídka platí zatím pro rok 2014 díky úspěchu Nemocnice TGM Hodonín v grantových řízeních Ministerstva zdravotnictví a Města Hodonína. Nemocnice TGM Hodonín tak chce podpořit nejen ty, co s vyšetřením váhají z důvodu dosavadní povinnosti úhrady. Cílem nemocnice je také eliminovat nebezpečí ohrožení zdraví a života lékařských i nelékařských pracovníků při dárcovských odběrech krve.

Proč je problematika HIV tak důležitá?

Od roku 2002 je v České republice zaznamenáván každoročně výrazný nárůst výskytu infekce HIV. V roce 2002 bylo u občanů ČR a cizinců s dlouhodobým pobytem (rezidentů) nově zjištěno 50 případů infekce HIV, v roce 2013 to bylo již 235 případů, což je o 23 více než v roce 2012 a je to dosud nejvyšší roční výskyt v ČR.

I když zůstáváme zemí s relativně nízkým výskytem HIV/AIDS v rámci světa, ale i Evropy, prevalence HIV jednoznačně roste, od roku 2002 došlo k více než čtyřnásobnému vzestupu ročního počtu nových případů. K naplnění strategie OSN s názvem „Dostaňme se na nulu,“ která má za cíl dostat se na nulu v počtu nových HIV infekcí a úmrtí na AIDS máme tedy v ČR hodně daleko.

Pro splnění tohoto cíle je nejvíce důležitá osvěta a prevence. Proto část finančních prostředků z úspěšných grantů bude věnována i na interaktivní preventivní programy, které pro základní a střední školy nabízí Státní zdravotní ústav Brno. Společně se tak bude nemocnice podílet i na osvětové činnosti v oblasti prevence cíleně zaměřené na mladou generaci. Zdá se, že strach před HIV infekcí v naší společnosti vymizel. A přitom prevence je tak jednoduchá. Nejjistější ochranou před HIV je abstinence (A), dlouhodobá oboustranná partnerská věrnost (B) a používání kondomu (C). To je ABC Světové zdravotnické organizace pro boj s HIV infekcí, které je potřeba mladé generaci opakovaně doporučovat.

Základní informace o provozu poradny:
Ordinační doba: pátek od 7.30 do 15.00 hodin.
Umístění: v ambulantní části Nemocnice TGM Hodonín.
Tel. číslo: 605 711 181 je vyhrazeno pouze pro poradnu.

Autor / zdroj: Věra Dostálová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.