AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Společné dárcovství krve zahájila ve Vsetínské nemocnici Střední škola Kostka.
Společné dárcovství krve zahájila ve Vsetínské nemocnici Střední škola Kostka.
Autor / zdroj: Lenka Plačková
11.2.2020

Společné dárcovství krve zahájila ve Vsetínské nemocnici Střední škola Kostka

VSETÍN

Deset studentů a čtyři pedagogové vsetínské Střední školy Kostka společně přišli darovat krev na hematologicko-transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice, jako první kolektiv letošního roku. Devět z příchozích si odběrová křesla vyzkoušelo vůbec poprvé.

Vždy jsem chtěla darovat krev. Když to škola domluvila a přišli i spolužáci, tak je to ještě jednodušší. Odběr nebolí a může zachránit život," komentovala maturantka Magdalena Martinková.

Střední škola Kostka škola se do darování pustila již poosmé. „Je hodně chřipky, která tentokrát oslabila naše řady,“ vysvětloval učitel Roman Daněk. Přivést k odběru devět prvodárců je ale úctyhodná práce. „Spolupráce s Kostka školou si velmi vážíme. Už předem vysvětlují zájemcům, kdo může či nemůže darovat krev, a tak přicházejí již poučení a připravení,“ pochválila Jana Čandová z hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice.

Nejčastěji komplikuje dárcovství čerstvé tetování, kvůli kterému je automaticky půlroční „stopka“, ale i trvalé bydliště mimo ČR, nebo váha dárce pod 50 kg. „Často se nám hlásí i studenti, kterým ještě nebylo osmnáct. Těm říkáme, ať si počkají na některý z našich dalších společných odběrů,“ dodal s úsměvem vyučující Roman Daněk.

Také díky společným akcím měla Vsetínská nemocnice v loňském roce rekordní počet odběrů, na hematologicko-transfuzní stanici v roce 2019 přišlo celkem 3201 dárců, z toho 309 vůbec poprvé. „Budeme rádi, pokud se zapojí další kolektivy a organizace,“ vyzvala Jana Čandová.

Objednávání dárců je ve Vsetíně přitom velmi jednoduché, stačí se ozvat na telefonním čísle 571 818 605. Podrobnosti najdou zájemci také na webových stránkách Vsetínské nemocnice.

Autor / zdroj: Lenka Plačková

DALŠÍ ČLÁNKY

SZZ Krnov postupně otestuje na COVID-19 všechny zaměstnance

Všech osm set zaměstnanců Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov absolvuje z preventivních důvodů rapid test, který detekuje přítomnost COVID-19.

Roušky pro Přerovany šijí i plavčíci a úřednice

Rouškovník v průjezdu Městské policie Přerov na Masarykově náměstí je stále v provozu. Kdo má doma přebytek ústenek a může je darovat, bude vítán.

Sběrný dvůr v Přerově se otevře na dva dny v týdnu

Sběrné dvory Technických služeb města Přerova, které byly kvůli nouzovému stavu uzavřeny, čeká částečné zprovoznění.

DNES SE STALO

KULTURA9. dubna 1667

v pařížském Palais Royal se koná první veřejná výstava umění.

ZDRAVÍ9. dubna 1951

chirurg Jan Bedrna na čerstvě otevřené Vojenské lékařské akademii v Hradci Králové provedl první úspěšnou operaci chlopně. V tomto okamžiku se zrodila česká kardiochirurgie.

POZVÁNKA OBRAZEM