AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Společné dárcovství krve zahájila ve Vsetínské nemocnici Střední škola Kostka.
Společné dárcovství krve zahájila ve Vsetínské nemocnici Střední škola Kostka.
Autor / zdroj: Lenka Plačková
11.2.2020

Společné dárcovství krve zahájila ve Vsetínské nemocnici Střední škola Kostka

VSETÍN

Deset studentů a čtyři pedagogové vsetínské Střední školy Kostka společně přišli darovat krev na hematologicko-transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice, jako první kolektiv letošního roku. Devět z příchozích si odběrová křesla vyzkoušelo vůbec poprvé.

Vždy jsem chtěla darovat krev. Když to škola domluvila a přišli i spolužáci, tak je to ještě jednodušší. Odběr nebolí a může zachránit život," komentovala maturantka Magdalena Martinková.

Střední škola Kostka škola se do darování pustila již poosmé. „Je hodně chřipky, která tentokrát oslabila naše řady,“ vysvětloval učitel Roman Daněk. Přivést k odběru devět prvodárců je ale úctyhodná práce. „Spolupráce s Kostka školou si velmi vážíme. Už předem vysvětlují zájemcům, kdo může či nemůže darovat krev, a tak přicházejí již poučení a připravení,“ pochválila Jana Čandová z hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice.

Nejčastěji komplikuje dárcovství čerstvé tetování, kvůli kterému je automaticky půlroční „stopka“, ale i trvalé bydliště mimo ČR, nebo váha dárce pod 50 kg. „Často se nám hlásí i studenti, kterým ještě nebylo osmnáct. Těm říkáme, ať si počkají na některý z našich dalších společných odběrů,“ dodal s úsměvem vyučující Roman Daněk.

Také díky společným akcím měla Vsetínská nemocnice v loňském roce rekordní počet odběrů, na hematologicko-transfuzní stanici v roce 2019 přišlo celkem 3201 dárců, z toho 309 vůbec poprvé. „Budeme rádi, pokud se zapojí další kolektivy a organizace,“ vyzvala Jana Čandová.

Objednávání dárců je ve Vsetíně přitom velmi jednoduché, stačí se ozvat na telefonním čísle 571 818 605. Podrobnosti najdou zájemci také na webových stránkách Vsetínské nemocnice.

Autor / zdroj: Lenka Plačková

DALŠÍ ČLÁNKY

Autobusy ve Zlínském kraji budou od 30. března jezdit opět podle jízdních řádů platných o letních prázdninách

V souvislosti s vládním nařízením spočívajícím v omezení pohybu osob v České republice z důvodu zamezení šíření koronaviru bude ve veřejné dopravě s p

Těžba lithia na Cínovci bude v českých rukou. ČEZ získá 51 procent ve společnosti Geomet

Zkoumání projektu těžby českého lithia postupuje do druhé fáze. ČEZ a jeho dceřiná společnost Severočeské doly se po důkladném prověření ložiska a zák

Jindřichův Hradec nakupuje už sedm let energie na komoditní burze

Město Jindřichův Hradec nakupuje dodávky energií pro své budovy a městské organizace už sedm let na Českomoravské komoditní burze Kladno.

DNES SE STALO

VYNÁLEZY28. března 1797

Nathaniel Briggs z New Hampshire patentuje svůj vynález valchy na praní prádla.

KATASTROFY28. března 1845

postihla Prahu rozsáhlá jarní povodeň. Byla zatopena většina Starého Města, níže položené části Malé Strany a Smíchova a Podskalí.

POZVÁNKA OBRAZEM