AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Nový mikroskop na patologii Nemocnice Valašské Meziříčí.
Nový mikroskop na patologii Nemocnice Valašské Meziříčí.
Autor / zdroj: Radka Miloševská
11.2.2020

Patologové Nemocnice Valašské Meziříčí vyšetřují novým klinickým mikroskopem

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ

Nemocnice Valašské Meziříčí, která je členem skupiny AGEL, nadále investuje do nového zdravotnického vybavení. Pro odbornou práci na specifických pracovištích bylo nezbytné pořídit laboratorní biologický mikroskop odpovídající kvality a s odpovídající výbavou. Oddělení patologie proto získalo nový biologický mikroskop, který splňuje nejnáročnější požadavky.

Slova patolog a patologie si většina lidí často spojuje pouze s pitvami. Převážnou část pracovní doby však tráví patologové v laboratořích, kde zkoumají vzorky tkání živých lidí a diagnostikují je. Základ patologovy práce tvoří cytologie a biopsie. Vzorky, které se v nemocnici odoperují nebo odstraní, tedy veškerá tkáň, následně putuje na vyšetření na patologii. Zdejší laborantky vytvoří laboratorní preparát a úkolem lékaře patologa je stanovit diagnózu onemocnění, k čemuž napomůže i nový mikroskop.

„Mikroskop je určen pro pozorování živých buněk nebo vzorků tkání, aby se daly získat informace o jejich fyziologii či morfologii. Typickou oblastí využití na našem pracovišti je vyšetření biologie buňky,“ říká vedoucí laborantka Mgr. Lucie Kantorová s tím, že vybraný model biologického mikroskopu CX23 byl vyvinut speciálně pro potřeby mikroskopie, což jej předurčuje zejména pro dlouhodobé a každodenní použití.

Nový zdravotnický přístroj oplývá vynikajícími vlastnostmi, zejména vysokým optickým výkonem, ergonomickou, mimořádně odolnou konstrukcí a širokou nabídkou příslušenství, kterou lékaři mohou využít v rámci zadaných kritérií a specifikaci zkoumaných vzorků či vyšetření kontroly správnosti barvení.  Přístroj byl navržen pro pozorování zvětšených obrazů preparátů při klinických aplikacích.

Autor / zdroj: Radka Miloševská

DALŠÍ ČLÁNKY

SZZ Krnov postupně otestuje na COVID-19 všechny zaměstnance

Všech osm set zaměstnanců Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov absolvuje z preventivních důvodů rapid test, který detekuje přítomnost COVID-19.

Roušky pro Přerovany šijí i plavčíci a úřednice

Rouškovník v průjezdu Městské policie Přerov na Masarykově náměstí je stále v provozu. Kdo má doma přebytek ústenek a může je darovat, bude vítán.

Sběrný dvůr v Přerově se otevře na dva dny v týdnu

Sběrné dvory Technických služeb města Přerova, které byly kvůli nouzovému stavu uzavřeny, čeká částečné zprovoznění.

DNES SE STALO

KULTURA9. dubna 1667

v pařížském Palais Royal se koná první veřejná výstava umění.

ZDRAVÍ9. dubna 1951

chirurg Jan Bedrna na čerstvě otevřené Vojenské lékařské akademii v Hradci Králové provedl první úspěšnou operaci chlopně. V tomto okamžiku se zrodila česká kardiochirurgie.

POZVÁNKA OBRAZEM