AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Personál AGEL Transfúzní služby i letos pořádá mikulášský odběr.
Personál AGEL Transfúzní služby i letos pořádá mikulášský odběr.
Autor / zdroj: Radka Miloševská
27.11.2020

Navzdory koronaviru dárci krve o tradiční Mikulášský odběr nepřijdou

Bruntál

Mikulášský odběr připravila AGEL Transfúzní služba v Bruntále pro své dárce i v současném období koronavirové epidemie. Uskuteční se ve čtvrtek 3. a pátek 4. prosince. Mikulášský odběr bude určen nejen pro pravidelné dárce, ale také pro prvodárce. Ti, kdo se rozhodnou krev darovat, se však musí předem objednat.

„Nejjednodušší je objednat se k odběru online na webu naší transfúzní služby nebo telefonicky,“ informuje MUDr. Radan Volnohradský z AGEL Transfúzní služby. Cílem této akce je podle něj dárce motivovat a také jim za jejich aktivitu poděkovat. Mikulášský odběr, který se stal v Bruntálu už tradicí, má nejen pomoci při získání nejcennější tekutiny potřebným, ale také naladit dárce i zdravotníky na předvánoční náladu.

„I letos se část personálu převlékne do čertovských kostýmů a jak už je několik let tradicí, rozdáme dárcům i drobné dárky. Období epidemie koronaviru letos bylo a stále je náročné. Nejen pro zdravotníky, ale i další obyvatele a samozřejmě také pro dárce krve. Proto se je pokusíme aspoň na chvíli přivést na jiné myšlenky, zpříjemnit jim den a samozřejmě poděkovat za jejich ochotu darovat krev,“ poznamenal dále MUDr. Radan Volnohradský.

Pracovníci AGEL Transfúzní služby ujišťují dárce i potenciální zájemce o dárcovství, že se k odběru rozhodně nemusí obávat přijít. Pro zajištění odběrů krve a plazmy bez omezení zpřísnilo odběrové centrum hygienická opatření, která jsou nutná pro maximální ochranu dárců a zaměstnanců. „Změnili jsme způsob objednávek na odběry tak, abychom zabezpečili, že v odběrových centrech bude možné dodržet bezpečnostní rozestupy a občerstvení po odběru si dárci odnášejí s sebou domů. Stejně jako je to v dalších zdravotnických zařízeních, i u nás je vstup povolen pouze dárcům a zájemcům o dárcovství. Riziko nákazy snižujeme i bezkontaktním měřením tělesné teploty všem zaměstnancům přicházejícím do budov odběrových center,“ uvedl odborný zdravotnický pracovník Mgr. Renata Wasserburgerová.

Zároveň informovala o pravidlech, která se týkají dárcovství krve a plazmy v případě prokázání pozitivity na koronavirové onemocnění: „Darovat krev nebo plazmu je možné již po 14 dnech od uzdravení z koronavirového onemocnění, to znamená po odeznění všech příznaků nebo 1 měsíc od pozitivního PCR testu. Dárce, kterému byla nařízena karanténa, k nám může přijít hned po jejím ukončení. Dárci také nesmí zapomenout, že hlavním předpokladem k dárcovství je dobrý zdravotní stav,“ sdělila Mgr. Renata Wasserburgerová a dodala: „I v období mimo epidemie má dárce povinnost do týdne od odběru informovat transfúzní službu v případě infekčního onemocnění. Veřejnost se tedy nemusí ničeho obávat.“

Dotazy ohledně dárcovství krve zodpoví pracovníci AGEL Transfúzní služby na bezplatné infolince 800 300 900 odběrového střediska sídlícího v Nemocnici AGEL Podhorská v Bruntálu.

Autor / zdroj: Radka Miloševská

DALŠÍ ČLÁNKY

Po třech letech zaznamenala znojemská porodnice největší počet porodů

Porodníci znojemské nemocnice loni přivedli na svět 977 dětí. Za poslední tři roky je to nejvíce dětí. Koronavirová pandemie přímo porodnické výsledky

Otužilá mláďata u valašek

Prvním mládětem nového roku, které se narodilo v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, je sameček plemene ovce domácí valaška. Na svět přišel

DNES SE STALO

VĚDA A TECHNIKA

19. ledna 1983

byl uveden na trh revoluční osobní počítač Apple Lisa.

HISTORIE

20. ledna 1265

se poprvé v historii sešel Anglický parlament. Svolal ho Simon de Montfort Earl z Leicesteru.

PŘÍRODA

20. ledna 1969

bylo vyhlášeno chráněné území Pod Veselovem z důvodu výskytu silně ohroženého koniklece lučního českého (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica), který je zde relativně hojně zastoupen. Kromě koniklece se zde nachází několik dalších vzácnějších druhů rostlin.

POZVÁNKA OBRAZEM