AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Ptačí chřipka v Plzeňském kraji
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

Plzeňsko

Páté letošní ohnisko ptačí chřipky v České republice se nachází v malochovu slepic ve vesnici Bzí (části obce Letiny) poblíž Přeštic v Plzeňském kraji. Chovatelka ve čtvrtek v podvečer nahlásila na krizovou linku Státní veterinární správy úhyn několika slepic a jednoho kohouta.

Při šetření na místě dnes veterinární inspektoři zjistili, že do dnešního rána došlo k úhynu celkem šesti z celkového počtu 21 kusů drůbeže, další kusy vykazovaly klinické příznaky nákazy. Vyšetření uhynulých kusů potvrdilo v chovu ptačí chřipku H5N8. Jak se nákaza do chovu dostala je předmětem aktuálního šetření.  

Zbývající kusy drůbeže v novém ohnisku budou usmrceny a jejich těla neškodně zlikvidována. Tak jako v předchozích případech i okolo nového ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V rámci mimořádných veterinárních opatření bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.

 

 

Autor / zdroj: Petr Majer

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.