AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Nemocnice Šumperk slavnostně zahájí s iniciativou DĚTI DĚTEM advent, nebudou chybět koledy, punč i charitativní bazárek

Šumperk

Ve čtvrtek 23. listopadu se návštěvníkům Nemocnice Šumperk naskytne netradiční pohled. Areálem zdravotnického zařízení se totiž už od 14.00 hodin bude rozléhat vůně punče, guláše i zvuk vánočních koled. Nemocnice společně s iniciativou Děti dětem připravuje akci, při které se budou moci lidé nejen pobavit a nasát předvánoční atmosféru, ale zároveň podpořit malého Jiříka Franka, který ve svých čtyřech letech onemocněl vzácnou metabolickou poruchou. Součástí přivítání adventu budou i tvořivé dílničky, v rámci kterých si budou moci malí i velcí vyrobit vánoční ozdoby.

Návštěvníci se mohou těšit na hudební vystoupení dětí ze Základní umělecké školy Šumperk, Barevných dětí šumperského dětského sboru Motýli a koledy přijdou zazpívat i děti z Veselé školky. Chybět nebude i dobročinný bazárek, na kterém budou moci lidé pořídit různé dobroty nebo výrobky s vánoční tématikou.

Prohřát si tělo budou moci návštěvníci vánočním punčem nebo vyhlášeným gulášem, který na čtvrtek připraví zaměstnanci stravovacího provozu. V jídelně nemocnice budou probíhat také tvořivé dílničky pro větší i pro menší, v rámci kterých si budou moci lidé vyrobit adventní věnce i vánoční ozdoby.

Akci organizuje s podporou nemocnice iniciativa DĚTI DĚTEM. Jak už to tradičně bývá, i zde půjde výtěžek z akce na podporu konkrétního dítka. V případě Vítání adventu je to Jiří Franěk, který ve čtyřech letech onemocněl vzácnou metabolickou poruchou. Onemocnění s poměrně krkolomným názvem mukopolysacharidóza čtvrtého typu vzala nejen jeho život, ale život celé rodiny, nemilosrdně do svých rukou. Jde o velmi progresivní onemocnění, při kterém chybí životně důležitý enzym, který štěpí mukopolysacharidy. Důsledkem je jejich střádání v buňkách různých orgánů, jako je srdce, játra, mozek nebo slezina, jejichž funkce postupně začínají selhávat. Podle typu enzymu a tíže jeho poruchy existuje několik typů tohoto střádavého onemocnění.

U Jiříčka je postižen pohybový aparát, svaly a kosti. Trpí hrudník, páteř, veškeré klouby horních i dolních končetin. Nemoc má za důsledek jeho celkovou svalovou slabost horních i dolních končetin, těžké kostní deformity i poruchu chůze,“ vysvětluje maminka malého Jiříka. Péče o Jiříka je náročná i finančně nákladná. Vyžaduje pravidelnou rehabilitaci i nákup speciálních pomůcek.

Celá akce proběhne v prostorách jídelny a před jídelnou Nemocnice Šumperk. Po hudebních vystoupeních nemocnice slavnostně rozsvítí svůj vánoční strom.

Autor / zdroj: Hana Hanke


 
Autor / zdroj foto: Archiv pořadatele

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.