AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Kocábovi se nelíbí přístup k dětské psychiatrii

OPAŘANY

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb se pozastavil nad tím, že se v mediích dostatečně nezmiňují potíže dětské a dorostové psychiatrie. Kocáb to dnes uvedl při návštěvě dětské psychiatrie v Opařanech.

"Zajištění maximální podpory zdravému rozvíjení se dětí a mládeže, včetně odborné pomoci či intervence a zabránění zejména soustavnému psychickému či hrubému fysickému násilí, je jedním z cílů vládní strategie prevence násilí na dětech," řekl při návštěvě psychiatrie Kocáb.

Ministr zahájil konferenci dětské a dorostové psychiatrie tradičně konané v Opařanech, která se letos nese v duchu kampaně STOP násilí na dětech, kterou právě ministr koordinuje.

Kocáb při projevu zdůraznil, že potíže dětské a dorostové psychiatrie tkví v její neviditelnosti v mediích. Nevnímání potřeby kvalitní psychiatrické péče o děti ze strany společnosti pak podle něj působí nízký zájem veřejné správy a nedostatek finančních prostředků.

Psychiatrickým zařízením pro děti chybí v rámci České republiky podle ministra stovky odborníků, dochází také ke stárnutí mezi lékařským personálem nemocnic zejména proto, že děti vyžadují intenzivnější přímé působení terapeuta či terapeutky. Zároveň tráví v léčebně průměrně jen asi 90 dní, více než polovina z pacientů pak méně než 50 dní. Roli hrají i sociální okolnosti, zvýhodnění rodiny pečující o psychicky nemocné dítě a poplatky za pobyt pacientů v léčebnách. Proto kapacita léčeben pro děti nemůže být v podstatě nikdy zcela naplněná.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.