AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Hradecký učitel se zařadil mezi TOP 10 pedagogů v Evropě
Zdeněk Pospíšil je mezi studenty známý rozmanitými aktivitami, které pro ně chystá.  
Autor / zdroj foto: Eliška Crkovská

Hradec Králové

Poprvé ve své stoleté historii vyhlásila prestižní organizace pro vzdělávání JA Europe cenu pro učitele roku (JA Europe Teacher of the Year Award). Mezi deseti nejvýše hodnocenými pedagogy z celého kontinentu se umístil Zdeněk Pospíšil, zástupce ředitelky OA, SOŠ a JŠ Hradec Králové.

Virtuální vyhlášení soutěže proběhlo v půli července z litevského Vilniusu, v rámci průběhu největšího festivalu podnikavosti mladých lidí v Evropě – Gen-E 2021. Kromě hlavní soutěže o nejlepší studentskou firmu roku se letos prvně uskutečnilo také samostatné klání mezi 40 učiteli. „Ocenění je věnováno pedagogům, kteří jsou pro své studenty inspirací. Dokáží je motivovat, pomáhají jim objevit jejich vnitřní potenciál a podněcují jejich víru, že dokáží ‚změnit svět‘. Zdeněk Pospíšil je právě takový, aktivně se podílí na rozvoji studentů nad rámec standardní výuky a pro nás byl jasným adeptem,“ uvedl Martin Smrž, ředitel nevládní organizace JA Czech, která kandidáta do první učitelské soutěže nominovala.

Každá země na festivalu měla v soutěži učitelů jednoho zástupce. Vyhlášeni byli čtyři vítězové – dvě ženy (učitelky ze Švédska a Litvy) a dva muži (učitelé z Dánska a Rakouska). „Zbylá jména v TOP 10 včetně Zdeňka Pospíšila už byla vyhlášena bez bližšího pořadí, přesto považujeme umístění hradeckého učitele za skvělý úspěch," doplnil Martin Smrž.

Zdeněk Pospíšil je mezi studenty známý rozmanitými aktivitami, které pro ně chystá. Patří mezi ně například účast na mezinárodním veletrhu JA Firem v Hradci Králové nebo na veletrhu v Rakousku, projektové dny v terénu na konkrétní odborné téma nebo přijímací pohovory „na zkoušku“ s odborníkem z praxe. „Měl jsem štěstí, že hned na první škole, na které jsem začal pracovat, byl předmět studentská společnost, který mě velmi zaujal. Když jsem pak dvakrát přecházel na jinou školu, vždy jsem si tento oblíbený předmět přivedl s sebou. Program JA Studentská Firma využívám k výuce reálného podnikání 20 let, studenti si díky němu ujasní, zda chtějí po škole spíš podnikat nebo být zaměstnancem, naučí se prezentovat sami sebe, komunikovat mezi sebou, nést zodpovědnost za svá rozhodnutí a pracovat v týmu. Určitým předpokladem pro úspěchy v národních i mezinárodních soutěžích jsou skvělí studenti na naší obchodní akademii v Hradci, kteří například letos bodovali v národním finále JA Studentské Firmy roku,“ popsal 45letý Zdeněk Pospíšil.

Autor / zdroj: Eliška Crkovská

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.