AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

14.1.2010

Vysoké školy nevědí, co s obtěžováním

Loňský průzkum výzkumného týmu Univerzity Karlovy na jedenácti vysokých školách ukázal, že zkušenost s chováním, které má znaky sexuálního obtěžování má na českých vysokých školách 78 procent studentů.

81 procent mladých lidí zná někoho, kdo obtěžování osobně zažil. Těch, kdo si ho prožili na vlastní kůži, a hlavně si to také uvědomují, jsou podle průzkumu tři procenta. "V absolutních číslech by to znamenalo, že sexuálně obtěžováno mohlo být až jedenáct tisíc studentů a studentek," reagovala Irena Smetáčková z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, která se na výzkumu podílela.

Jako reakce na průzkum nyní vznikla příručka s názvem Sexuální obtěžování na vysokých školách. Příručka je určena výhradně k pro vedení vysokých škol a vyučující.

Jednotlivé vysoké školy, ale i fakulty sice připouštějí, že sexuální obtěžování se na školách děje, nicméně prý ne na jejich pracovišti. Podle Ireny Smetáčkové to potvrzuje, že vedení škol nevěnuje této problematice pozornost a opomíjí ji a neumí ji řešit. "Výzkum prokázal, že sexuální obtěžování na vysokých školách existuje, a nelze tedy říkat, že se nás to v Česku netýká," říká Smetáčková.

"Povinností škol je zajistit, aby studující měli příznivé podmínky pro studium. Proto musí vědět, co je sexuální obtěžování, jak ho poznat a řešit," vysvětlila Smetáčková, která je jednou z autorek příručky. Ta jasně definuje, co sexuální obtěžování je, a rozděluje ho na dva druhy: sexuální nátlak v nerovném vztahu a vytváření nepřátelského prostředí. Mezi sexuální nátlak patří, když vyučující naznačí možnost úspěšného složení zkoušky výměnou za vyslyšení sexuálních návrhů.

Druhý typ obtěžování se projevuje tím, že vyučující přistupuje ke konkrétním studentům a studentkám jako k sexuálním objektům. "Komentují jejich vzhled, prohlížejí si je, dotýkají se jich, zvou je na soukromé schůzky, věnují jim nevyžádanou sexuální pozornost," vyjmenovala Irena Smetáčková.

Vedení škol v příručce najde i rady, jak si obtěžování všímat a jak se mu vyvarovat. To, že je sexuální obtěžování tématem na školách, potvrzují i studenti. "Osobně jsem se s tím nesetkal, ale slyšel jsem různé řeči o tom, že některý učitel dá na holky, jiný zase protěžuje kluky," řekl Tomáš, šestadvacetiletý student Vysoké školy ekonomické. Příručku v nejbližší době dostanou všichni vedoucí vysokých škol, univerzit a fakult.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Canisterapie léčí pacienty Léčebného a rehabilitačního pracoviště Nemocnice Vítkov již sedmým rokem

Mít přítele se studeným čumákem přijde vhod, zvlášť když jen svou přítomností a dotykem léčí. Účinnou canisterapii již sedm let dopřává svým pacientům

Post

Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit cyklorikša

Bohumín opět dostojí své pověsti cyklistického města. Nově se bude jeho ulicemi prohánět senior rikša. Dopravní prostředek připomínající tříkolku s př

Post

Držitelkou ocenění Žena regionu za Zlínský kraj se stala speciální pedagožka Lenka Ročáková

Vítězkou jubilejního desátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Zlínský kraj stala Lenka Ročáková. Pomáhá dobrovolně rodinám s dětmi a ml

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA