KULTURA / Film

Studenti v dokumentu odhalovali vliv peněz na soudobý sport

OPAVA

„Sportu zdar“ – tak se jmenuje absolventský film posluchačů třetího ročníku oboru Audiovizuální tvorba, vyučovaném na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě.

Film vlastně vznikl jako standardní studentská práce. Má však ambice, které by asi mnozí od studentského snímku nečekali. Zabývá se nanejvýš aktuální otázkou, nakolik současná konzumní společnost ovlivňuje profesionální sport a jeho hodnoty.

Jeho autory jsou Jiří Vávra, a jeho „spolužák“ Martin Erben. „Pro mne musí mít dokument nějaký přesah, ne jen vyprávět o něčem. A pro mne je právě vztah sportu a peněz jakousi společenskou reflexí. Chtěli jsme ukázat, jak se vztah lidí ke sportu mění, nastavit zrcadlo tomu, jak byli sportovci motivováni například za dob bratří Holíků, Masopusta a dalších, a jak je tomu dnes, kdy se sport stal profesí. Doba je jiná a lidé také,“ říká Jiří Vávra a svoji teorii hned doplňuje praktickým poznáním: „Sport se dříve hrál proto, že ho lidé hráli rádi a kdo byl dobrý, k tomu různé bonusy přišly samy. Dnes je sport v řadě případů cíleným zdrojem obživy. Motivace je prostě jiná. Ne, že by byl sport jako takový zkažený, ale motivace je trochu jiná, jako je jiná společnost. A to se neprojevuje jenom ve sportu, ale i v řadě jiných disciplín.“

V dokumentu se diváci setkají s řadou osobností, vesměs z Opavy. Před kameru se postavil například reprezentant ve skoku o tyči, olympionik Jan Kudlička, Pavla Stankeová, několikanásobná medailistka z MS v thaiboxu, vicemistr světa v orientačním běhu Michal Smola, zlínský hokejista Michal Řezníček či olomoucký fotbalista Jan Navrátil. Aktivní sportovce pak doplňují sociolog Jiří Siostrzonek nebo televizní sportovní komentátor Robert Záruba. „Poté, co si přečetl námět dokumentu, věnoval nám svůj čas a poskytl téměř hodinový rozhovor,“ řekl Jiří Vávra.

Dvacetiminutová sonda do společnosti přinesla jedno očekávané potvrzení. O tom, že peníze ovlivňují sport a jeho aktéry, ať už pozitivně či negativně, se všeobecně ví. Ale stejně všeobecně se o tom nemluví. A to je jedna z nejcennějších hodnot filmu. Tvůrcům se podařilo oslovit lidi, kteří se v prostředí vrcholového sportu pohybují a nebojí se přiznat, jaká je pravda. „Podařilo se nám ve snímku zaznamenat pár momentů, které jsou až překvapivé a o mnohém ze stavu sportu vypovídají,“ konstatuje Jiří Vávra.

Hotový dokumentární snímek bude mít premiéru na MiniFestivalu studentských filmů Slezské univerzity, který pořádají posluchači Audiovizuální tvorby 14. května 2013 v kinosále H3 areálu Hradecká ulice v Opavě.

Autor / zdroj: Martin Kůs

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.