KULTURA / Film

Hradecké kino Centrál uvede amatérský film sestříhaný v obýváku

HRADEC KRÁLOVÉ

Kino Centrál v Hradci Králové uvede premiéru amatérského středometrážního filmu Andělé na kolejích, který autoři sestříhali v obývacím pokoji. Film má několik dalších výjimečností, řekl režisér filmu Ondřej Hejna.

„Naše prvenství spatřujeme v nasazení, které dílu věnujeme. Je až neuvěřitelné, kolik lidí se pro film nadchlo, kolik lidí nám zdarma věnovalo svůj drahocenný čas a pomoc. Chtěli jsme dokázat, že když se k amatérskému filmu přistupuje profesionálně, znatelně se to odrazí na výsledku. Jestli se nám to povedlo, to ale musí posoudit až sami diváci,“ řekl Hejna a dodal: „Snažili jsme se věci dělat na 100 procent, ne jen na 50. U amatérského filmu například není běžné, že má svou vlastní komponovanou hudbu. Andělé ji mají. Podepsal se pod ní Tomáš Bocan z Bratislavy. Dokázal sám doma u počítače vyprodukovat takové melodie, které jsou téměř k nerozeznání od hry symfonického orchestru.“

Výjimečností mají ale Andělé na kolejích mnohem více. Do filmu se podařilo výměnou za uhlí zapůjčit dobovou parní lokomotivu. Běžné není ani to, že režisér filmu Ondřej Hejna, profesí telefonní operátor, měl před začátkem natáčení s filmařinou minimální zkušenosti, kameru držel v ruce poprvé teprve před třemi lety. Obývací pokoj v bytě režiséra musel ustoupit filmu a proměnil se ve střižnu. „Například koutek na dabování je velmi specifický, postavili jsme ho z tyčí, židlí a peřin. Úsměvné je i to, že německé vojáky nám dabují rodilí mluvčí, kteří se v Hradci Králové živí jako opraváři aut, narazili jsme na ně úplnou náhodou, ale jejich výkony nemají chybu,“ dodal Hejna.

A protože tvůrci dbají na detaily, je i vlaková jízdenka, která je součástí vstupenky do kina, navržena podle dobového originálu. „Dlouho jsme pátrali po tom, jak vypadaly jízdenky v letech, ve kterých se film odehrává. Tedy v roce 1934, nebo v roce 1944. Na vstupenkách je nakonec znázorněna i drážní jízdenka v barvě khaki, přesně tak jízdenky vypadaly před koncem války.“ upřesnila grafička Michaela Čápová.

Poslední dny před dokončením Andělů na kolejích znamenaly pro tvůrce tvrdou práci ve dne i v noci. Aby totiž byla i zvuková stránka filmu dle představ Ondřeje Hejny, trávil režisér spolu se zvukařem noci v královéhradeckém kině Centrál, kde pracovali na kvalitě audio složky. „Začínáme, když skončí oficiální provoz kina, tedy po desáté večer. Já osobně odcházím mnohdy až po páté hodině ranní, vše musí být ´tip ťop´. Nevím o jiném amatérském filmu, který by dostal možnost zkoušet zvuk přímo v kinosále, to je opravdu nevídané. Že nám vedení kina Centrál vyšlo vstříc a tuto neuvěřitelnou možnost nám dalo, toho si všichni moc vážíme,“ řekl zvukař Vojtěch Zámečník přezdívaný Pango.

Leoš Kučera, ředitel kina Centrál, vidí ve tvůrcích filmu velké talenty a půjčení kinosálu proto bere jako samozřejmost. “To, co pánové předvádějí je neskutečné, mají velký talent a byl bych hlupák, kdybych si nechal takovou příležitost ujít a nedal jim prostor k jejich práci,“ uzavřel Kučera.

Na filmu zdarma pracovalo více než dva roky 77 herců, 25 členů týmu a mnoho dalších firem a lidí, kteří film podporovali.

Film se zabývá vztahem dvou bratrů Martina a Michala na pozadí válečných událostí. Vztah bratrů zachycuje jejich dětství, v roce 1934 a v dospělosti v roce 1944. Více informací a teaser k filmu je k vidění na webu http://www.andelenakolejich.cz. Snímek, který mnozí označují jako největší amatérský počin, bude mít východočeskou premiéru pro veřejnost ve 20.30 hodin v kině Centrál v Hradci Králové.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.