KULTURA / Divadlo

Ostravskému publiku se poprvé představí slavný muzikál Noc na Karlštejně

OSTRAVA

Národní divadlo moravskoslezské uvede novou verzi legendárního muzikálu Noc na Karlštejně, ve kterém kromě známých hitů zazní také zcela nové písně Karla Svobody.

Národní divadlo moravskoslezské je teprve druhou scénou, která má příležitost uvést novou divadelní verzi tohoto známého českého muzikálu. Filmový scénář Zdeňka Podskalského převedl do divadelní podoby jeho syn Zdeněk Podskalský. "Kromě známých hitů s dnes již kultovními texty Jiřího Štaidla obsahuje tato verze i novinky, jejichž autorem není nikdo jiný než Karel Svoboda. K otextování tří nových písní si známý skladatel vybral Eduarda Krečmara. První uvedení této nové verze se odehrálo v roce 2004 na jevišti Hudebního divadla Karlín," uvedla mluvčí divadla Kateřina Ondřejková.

Ostravskému publiku se v roli Karla IV. představí dlouholetý člen a sólista souboru opereta Marcel Školout. "Postava jeho mladičké manželky Elišky se dočkala hned tří alternací, a diváci se tak mohou postupně těšit na Hanu Fialovou, Oľgu Bezačinskou a Evu Zbrožkovou, které budou mít těžký úkol ztvárnit sotva šestnáctiletou panovnici. Tolik let totiž Elišce Pomořanské bylo, když si Karla IV. brala za manžela," podotkla Ondřejková.

Inscenaci hudebně nastudoval hudební ředitel a dirigent operety Karol Kevický. Režie se ujala šéfka souboru Gabriela Petráková a choreografie Kristýna Černá.

Hrad Karlštejn na jevišti Divadla Jiřího Myrona bude mít podle autora scény Ondřeje Zichy jednoduchou scénografii. "Nechtěl jsem žádný malovaný hrad na kopečku. Divák samozřejmě na scéně uvidí typické hradní prvky, jako jsou sloupy, vitráže nebo schody, ale hradní prostředí se mu složí samo prostřednictvím různých prvků až v celkovém obrázku," řekl Zícha.

Původní český muzikál na motivy divadelní hry Jaroslava Vrchlického se odehrává za doby vlády českého krále a císaře římského Karla IV. a vypráví o lásce zkušeného panovníka k mladičké Alžbětě (Elišce) Pomořanské. Hrad Karlštejn, který dal Karel IV. vybudovat jako místo rozjímání a uchovávání svatých ostatků, však nesmí znesvětit ženská přítomnost, dokonce ani ta královnina. "To by však nebyly ženy ženami, aby si nenašly cestu do srdce Karlštejna za muži, které milují, a to i přes nejpřísnější zákaz císařův. Zvláště je-li jejich pohnutkou stesk, láska a starostlivost. A tak jedné noci Karlštejn poprvé zažije zázrak políbení. Od těch dob, jak se praví, nechť ženy žijí, milují a třeba i trochu vládnou po boku mužů na Karlštejně," popsala příběh Ondřejková. Premiéru uvede 19. května v 18.30 hodin Divadlo Jiřího Myrona.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.