KULTURA / Divadlo

Sloučení Státní opery Praha s Národním divadlem není ekonomicky výhodné, tvrdí odboráři

PRAHA

Proti sloučení Státní opery Praha (SOP) s Národním divadlem (ND) se postavila i Unie Odborový svaz profesionálních zpěváků ČR (OSPZČR). Sloučení není ani ekonomické, ani umělecky výhodné, řekl Richard Rokos, prezident unie.

"Rozhodnutí ministra Bessera dosud nebylo podloženo žádnými právními, ekonomickými ani jinými argumenty," uvedl Rokos.

Podle odborů jsou slova ministra kultury Jiřího Bessera (za TOP 09) o ekonomické efektivitě sloučení nepravdivá. Proti transformaci se stavějí i sami umělci. Například Michal Krčmář, sólista baletu SOP, se domnívá, že dojde k likvidaci klasického baletu. "Náš soubor nejspíše zanikne," uvedl Krčmář. Podle něj je v SOP 13 sólistů, ostatní umělci pracují jako externí zaměstnanci. "Národnímu divadlu je jasné, že zbavení se těchto lidí je nejjednodušší." Pokud by poté zbylo pouze 13 klasických tanečníků, soubor zanikne. V ND se totiž zkouší zejména moderní balet.

Odbory upozornily i na možnost tajné ekonomické roviny. ND má podle nich nyní zázemí v Anenském klášteře. Po sloučení by se ale mohlo přesunout do objektů SOP. "Co se stane s Anenským klášterem? Prodá se? Za jakou cenu a komu?" ptá se Krčmář. "Po sloučení nejspíše půjde pohnout s majetkem, a pak se dá naplnit i pokladnice politických stran," dodává Rokos s tím, že jde o pouhou spekulaci, která se ale mezi umělci proslýchá již od loňského prosince.

Proti sloučení vznikla i petice, ke středě ji podepsalo přes 16 tisíc lidí.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.