KULTURA / Divadlo

16.7.2011

Znojemský klášter uvidí obnovenou světovou premiéru Myslivečkovy kastrátské opery Motezuma

ZNOJMO

Diváci na nádvoří minoritského kláštera v Znojmě se stanou v sobotu večer svědky obnovené světové premiéry opery Motezuma, kterou napsal Josef Mysliveček.

Opera, stejně jako i ostatní Myslivečkovy díla je vážná náleží do žánru „vážné“ opery seria. V kariéře Mozartova souputníka a přítele Myslivečka znamenala výrazný úspěch. Literární fikce dokonce říká, že na základě jejího uvedení Mysliveček získal přezdívku "Il divino Boemo" - Božský Čech.

Motezuma je opera o třech dějstvích, Mysliveček ji napsal na libreto Vittoria Santiho. Zakládá se na legendách o aztéckém vládci Motezumovi II. Poprvé se hrála v roce 1771 ve Florencii - a český hudební skladatel ji napsal pro kastráty - dokonce i Motezumovu manželku zpíval muž. Časté obsazování mužů i do ženských rolí bylo ovšem v Itálii zvykem, ženy tam totiž v některých provinciích nesměly vystupovat v divadle.

Sobotní uvedení Motezumy na Hudebním festivalu Znojmo bude podle Ludvíka prvním uceleným uvedením Myslivečkovy opery v italském originále a na dobové nástroje v Česku.

Motezuma v provedení souboru The Czech Ensemble Baroque s dirigentem Romanem Válkem slibuje podle Ludvíka nevšední hudební zážitky. Kvůli zachování „kastrátského“ charakteru opery byl do role Motezumy obsazen známý polský kontratenorista Jakub Burzynski. Guacocingu zpívá členka opery Národního divadla v Praze Marie Fajtová, která na festivalu ve Znojmě vystoupí poprvé. Lisingu ztvární Michaela Šrůmová, Tentila renomovaný český tenor Tomáš Kořínek a strážce Pilpatoa zazpívá Marian Krejčík, člen uznávaného souboru Collegium 1704. Druhou hlavní roli, španělského vojevůdce Cortéze, zazpívá tenorová hvězda české opery Jaroslav Březina.

Obnovená světová premiéra opery Josefa Myslivečka zazní v minoritském klášteře ve Znojmě ve 21. hodin. "Je to velká událost. Ohlásili se již přední čeští hudební recenzenti,“ poznamenal Ludvík. Zvláštností festivalové opery je podle něj i fakt, že je šitá na míru prostředí kláštera. Scénu ve tvaru aztécké pyramidy totiž zasadili inscenátoři do jeho starobylého nádvoří.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Canisterapie léčí pacienty Léčebného a rehabilitačního pracoviště Nemocnice Vítkov již sedmým rokem

Mít přítele se studeným čumákem přijde vhod, zvlášť když jen svou přítomností a dotykem léčí. Účinnou canisterapii již sedm let dopřává svým pacientům

Post

Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit cyklorikša

Bohumín opět dostojí své pověsti cyklistického města. Nově se bude jeho ulicemi prohánět senior rikša. Dopravní prostředek připomínající tříkolku s př

Post

Držitelkou ocenění Žena regionu za Zlínský kraj se stala speciální pedagožka Lenka Ročáková

Vítězkou jubilejního desátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Zlínský kraj stala Lenka Ročáková. Pomáhá dobrovolně rodinám s dětmi a ml

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA