KULTURA / Divadlo

16.7.2011

Znojemský klášter uvidí obnovenou světovou premiéru Myslivečkovy kastrátské opery Motezuma

ZNOJMO

Diváci na nádvoří minoritského kláštera v Znojmě se stanou v sobotu večer svědky obnovené světové premiéry opery Motezuma, kterou napsal Josef Mysliveček.

Opera, stejně jako i ostatní Myslivečkovy díla je vážná náleží do žánru „vážné“ opery seria. V kariéře Mozartova souputníka a přítele Myslivečka znamenala výrazný úspěch. Literární fikce dokonce říká, že na základě jejího uvedení Mysliveček získal přezdívku "Il divino Boemo" - Božský Čech.

Motezuma je opera o třech dějstvích, Mysliveček ji napsal na libreto Vittoria Santiho. Zakládá se na legendách o aztéckém vládci Motezumovi II. Poprvé se hrála v roce 1771 ve Florencii - a český hudební skladatel ji napsal pro kastráty - dokonce i Motezumovu manželku zpíval muž. Časté obsazování mužů i do ženských rolí bylo ovšem v Itálii zvykem, ženy tam totiž v některých provinciích nesměly vystupovat v divadle.

Sobotní uvedení Motezumy na Hudebním festivalu Znojmo bude podle Ludvíka prvním uceleným uvedením Myslivečkovy opery v italském originále a na dobové nástroje v Česku.

Motezuma v provedení souboru The Czech Ensemble Baroque s dirigentem Romanem Válkem slibuje podle Ludvíka nevšední hudební zážitky. Kvůli zachování „kastrátského“ charakteru opery byl do role Motezumy obsazen známý polský kontratenorista Jakub Burzynski. Guacocingu zpívá členka opery Národního divadla v Praze Marie Fajtová, která na festivalu ve Znojmě vystoupí poprvé. Lisingu ztvární Michaela Šrůmová, Tentila renomovaný český tenor Tomáš Kořínek a strážce Pilpatoa zazpívá Marian Krejčík, člen uznávaného souboru Collegium 1704. Druhou hlavní roli, španělského vojevůdce Cortéze, zazpívá tenorová hvězda české opery Jaroslav Březina.

Obnovená světová premiéra opery Josefa Myslivečka zazní v minoritském klášteře ve Znojmě ve 21. hodin. "Je to velká událost. Ohlásili se již přední čeští hudební recenzenti,“ poznamenal Ludvík. Zvláštností festivalové opery je podle něj i fakt, že je šitá na míru prostředí kláštera. Scénu ve tvaru aztécké pyramidy totiž zasadili inscenátoři do jeho starobylého nádvoří.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Svůj chodník chtěl postavit z obecního

Na kuriózní případ krádeže vyjížděli ve středu ve večerních hodinách strážníci do Ostravy – Vítkovic.

Miliontý návštěvník na Flošně je očekáván v nejbližších dnech

Koupaliště Flošna je v provozu jedenáctou letní sezónu. Do miliontého návštěvníka chybí už jen přibližně 11 tisíc lidí.

Oslavy Světového dne slonů v Zoo Praha i zmrzliny pro zvířata v horkých dnech

V sobotu 8. srpna proběhne v Zoo Praha oslava Světového dne slonů. Celodenní program představí celé pražské sloní stádo včetně dvou malých sloních sam

DNES SE STALO

HISTORIE13. srpna 1775

vydala Marie Terezie nový robotní patent, ve kterém stanovila maximální délku roboty na tři dny v týdnu.

LETECTVÍ13. srpna 1891

v rámci Zemské jubilejní výstavy se odehrál první dálkový let balónem v Čechách. Balón Victor Hugo vzlétl v pražské Stromovce a přistál u Pardubic za 2 hodiny.

DOPRAVA13. srpna 1898

byl na železniční trati Telč - Kostelec u Jihlavy zahájen pravidelný provoz pro veřejnost.

POZVÁNKA OBRAZEM