KULTURA / Divadlo

23.1.2014

Národní divadlo moravskoslezské zve ma premiéru inscenace Perfect Days

OSTRAVA

Národní divadlo moravskoslezské uvede hru skotské autorky Liz Lochhead Perfect Days, romantickou komedii nejen o ženách a nejen pro ženy. Tato hra skotské autorky Liz Lochhead je důkazem toho, že i když máme dokonale naplánovanou budoucnost, život dokáže udělat pěknou čáru přes rozpočet. V roli Barbs Marshallové se představí Renáta Klemensová.

Úspěšná kadeřnice Barbs má na první pohled úplně všechno. Prosperující firmu, peníze, přátele, vlastní luxusní byt. Je to krásná žena a glasgowská celebrita: „My však v naší inscenaci potkáváme trochu jinou Barbs. Co bylo, bylo. Barbs nežije svým úspěchem, nastává zlom. Má sice vše, po čem jiní jen touží, měla by být šťastná, ale není – uprostřed svého prostorného a zatraceně luxusního bytu totiž pocítila nudu a úzkost ze samoty. A zatoužila po něčem jiném, zatoužila po rodině, po blízkosti, po lásce a porozumění. Zatoužila nebýt na světě sama,“ hovoří o Barbs její představitelka Renáta Klemensová. Barbs sílí tikot jejích biologických hodin a ona musí najít toho pravého muže. Nemyslí tím ale manžela, spíše… dárce spermatu…

Barbs se jako známá kadeřnice pohybuje ve světě módy a designu, a proto bylo pro tvůrce inscenace nutné najít Barbs její vlastní osobitý styl, který se projevuje nejen v účesu a módě, ale také v tom, kde a jak bydlí: „Celý děj se odehrává v bytě hlavní hrdinky Barbs Marshallové. Vzhledem k tomu, že Barbs je materiálně dobře zajištěna a také je to extravegantní žena a má vkus, bydlí v loftovém bytě ve známé glasgowské čtvrti,“ dodává dramaturgyně Dagmar Radová. Návrhů kostýmů a líčení se ujala Hana Knotková: „Snažila jsem se hlavní hrdince vytvořit styl, který podtrhne její ženskost a temperament. Inspirací mi mimo jiné byla móda v duchu Pomády, 50. léta nebo období 80. let zpěvačky Madonny.“

Režie této komorně laděné komedie se ujala Janka Ryšánek Schmiedtová: „Na spolupráci jsem kývla hned z několika důvodů – protože Ostrava, protože Národní divadlo moravskoslezské, protože ženské téma a protože v titulní roli Renáta Klemensová. To je pro mě hodně silná čtyřka pozitiv podpořená nemalým luxusem, ve kterém ostravský divadelní svět vyniká nad jiná města, kraje a země. V Ostravě má velkou cenu dělat divadlo, když všem uvnitř divadla jde o to, aby inscenace dobře dopadla. Každý tu maká, od každého cítím podporu.“

Diváci se mohou dále těšit na Pavlínu Kafkovou, Alexandru Gasnárkovou, Františka Večeřu, Tomáše Jirmana a Aleše Bílíka. Premiéra romantické komedie Perfect Days se koná 30. ledna 2014 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Autor / zdroj: Marcela Levíčková

DALŠÍ ČLÁNKY

SZZ Krnov postupně otestuje na COVID-19 všechny zaměstnance

Všech osm set zaměstnanců Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov absolvuje z preventivních důvodů rapid test, který detekuje přítomnost COVID-19.

Roušky pro Přerovany šijí i plavčíci a úřednice

Rouškovník v průjezdu Městské policie Přerov na Masarykově náměstí je stále v provozu. Kdo má doma přebytek ústenek a může je darovat, bude vítán.

Sběrný dvůr v Přerově se otevře na dva dny v týdnu

Sběrné dvory Technických služeb města Přerova, které byly kvůli nouzovému stavu uzavřeny, čeká částečné zprovoznění.

DNES SE STALO

DOPRAVA6. dubna 1909

byl zahájen provoz na úzkorozchodné dráze Ostrava–Karviná.

KULTURA6. dubna 1943

poprvé vyšel Malý princ, nejznámější literární dílo francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. Jde o jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury.

VESMÍR6. dubna 1973

NASA vypustila vesmírnou sondu Pioneer 11 určenou k průzkumu Jupiteru, Saturnu a vnějších oblastí sluneční soustavy.

POZVÁNKA OBRAZEM