KULTURA / Divadlo

Sandra Nováková a Petr Zach budou ve Vsetíně vědecky řešit krizi mužství
Komedii Program na záchranu mužů - v hlavních rolích Roman Zach a Sandra Nováková.  
Autor / zdroj foto: Komediograf

Vsetín

Vsetínské Divadlo v Lidovém domě zve na hostující představení pražského Komediografu Program na záchranu mužů.

Krize mužství

Český muž má ohnutá záda, zlomenou suverenitu nebo rebelující přístup k autoritám… Moderní muži mají absenci vhodných vzorů. Mužské kvality upadly v zapomnění a průbojnost nebo suverénnost se dnes považuje za projev sobeckosti a egoismu… Muži v reálu zasvětí svůj život něčemu naprosto nepodstatnému, jako je sedět v kanceláři, nedýchat a nežít. Že je mužství v krizi, je zcela zřejmé…

Jak tuto krizi vyřešit?

Zlomení nešťastníci vyhledávají ezoterické kurzy s názvy Mužský kruh nebo Mužská síla, ti s „koulemi“ se hlásí do pochybných polovojenských organizací. „To není řešení, na které je člověk s moderním pohledem na svět příliš zvědavý,“ říká ředitel Divadla v Lidovém domě ve Vsetíně Pavel Rejman.

Jisté řešení podle něj nabízí pražský Komediograf, který na prknech DvLd představí komedii Program na záchranu mužů. Vsetínskému divákovi se v ní v hlavních rolích představí Roman Zach a Sandra Nováková.

Příběh napínavého představení vychází z faktu, že muži melou z posledního. Že se na rozdíl od komunikativních a flexibilních žen do moderního světa nehodí, protože se mu nedokážou přizpůsobit. Je zde ale jeden utajený odborný projekt, který se k problému staví vědecky.

„Muži mají čím dál míň možností se předvést nebo něco velkého vykonat. Jejich svaly a pěsti dnes zastupují všelijaké stroje. Severní i Jižní pól jsou dobyty – i vše ostatní na této planetě. Nikoho není třeba chránit před divokou zvěří, protože divoká zvěř neexistuje. Muži pomalu opouštějí své tradiční pozice. Některé indicie dokonce připouštějí, že degenerují. Propadají trudnomyslnosti a zmaru. A to je škoda,“ přibližuje své pohnutky k napsání a nastudování této inscenace autor a režisér Luboš Balák. Toho vsetínští diváci znají z dalšího představení Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská, které mohli vidět v září loňského roku.

Hlavní protagonisté diváka zavedou do Národního ústavu duševního zdraví v Klánovicích u Prahy. Nahlédne přímo do Sexuologické laboratoře SL2, kde jsou v bádání nejdál a dozví se, jaké nápady se jim zatím podařilo rozvinout. 

Představení Program na záchranu mužů začíná v DvLd Vsetín v úterý 15. února v 19 hodin. „Chtěli jsme tak přispět svou troškou do mlýna k oslavám svatého Valentýna, protože inscenace není o ničem jiném než o vztahu mezi mužem a ženou,“ říká tajemnice DvLd Renata Trličíková.

Autor / zdroj: Miroslav Urubek

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.