KULTURA / Divadlo

Městská divadla pražská představí v příští divadelní sezoně osm premiér

PRAHA

Repertoár Městských divadel pražských nabídne v nové sezoně osm nových premiér, mezi nimiž nebudou chybět klasická díla světových dramatiků, ale i zahraniční novinky.


Nová sezona v Městských divadlech pražských odstartuje 11. září v Divadle ABC premiérou Shakespearovy hry Král Lear s Janem Vlasákem v hlavní roli. Hru o pýše, rozpadu rodinných vztahů vedoucích k rozpadu světa, tragédii o bolestném zápasu muže, který přišel o všechno a skrze šílenství dospívá k poznání o neuchopitelném smyslu všeho pozemského úsilí, uvede divadlo ve zcela novém překladu Jiřího Joska.

Na scéně Divadla Rokoko uvede inscenační tým režiséra Ondřeje Zajíce černou komedii Vražda jako poznaná nutnost. Autorem hry je izraelský dramatik českého původu Gabriel Dagan. Absurdní hra vypráví o světě, který ztratil veškeré zábrany a pod vlivem všudypřítomných médií se smířil s absurditou jako všední záležitostí.

Dalším titulem je renesanční podvodnická komedie Astrolog od Giovanniho Battisty Dalla Porty. Režie inscenace se ujal mladý bulharský režisér Nikolaj Penev, jehož dosavadní tvorba by měla být zárukou neotřelého inscenačního přístupu a nespoutané hravosti. Premiéra hry je naplánována na 6. listopadu 2010 v Divadle Rokoko.

Diváci se mohou také těšit na britskou tragikomedii Konečně šťastná? autorky Lucindy Coxonové, která měla premiéru v roce 2008 v londýnském Národním divadle. Hořkou komedii o dnešních třicátnících a čtyřicátnících zkoumající partnerské a rodinné vztahy a postavení žen v dnešní společnosti uvede v premiéře v listopadu 2010 Divadlo ABC.

Projekt Jiřího Janků a Petra Svojtky s názvem Český národ neskoná uvede v premiéře 12. března 2011 Divadlo Rokoko. Jde o revue nahlížející na fenomén češství se všemi jeho kladnými i negativními aspekty.

Na jaře příštího roku se diváci dočkají současné hry z anglického venkova Holky z kalendáře. Příběh o ženách středního a pokročilého věku, které se rozhodnou bojovat s monotónností svých životů tím, že pro charitativní účely odvážně nafotí kalendář aktů.

Hra Důkaz od Davida Auburna, která se zabývá hranicemi mezi genialitou a šílenstvím, bude mít premiéru 4. června 2011 v Divadle Rokoko. Tento příběh se stal také předlohou úspěšného stejnojmenného filmu s Anthonym Hopkinsem a Gwyneth Paltrowovou. Divadelního nastudování pro Rokoko se ujal sám ředitel Městských divadel pražských a režisér Ondřej Zajíc.

Kultovní ságu o nedovolené lásce a prokletí s názvem Sto roků samoty, jež na celé století poznamenalo osudy jedné rodiny a jedné civilizace, nazkouší pro Divadlo ABC tým režiséra Petera Gábora. Premiéra hry je plánována na červen roku 2011.

Autor / zdroj: MEDIAFAX

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.