KULTURA / Hudba

28.8.2012

Rekonstrukce Starého pivovaru v Kroměříži počítá i s expozicí věnovanou Karlu Krylovi

KROMĚŘÍŽ

Kroměřížská radnice představila nový koncept opravy budovy Starého pivovaru v Prusinovského ulici. Město zvažuje umístit do objektu expozici věnovanou slavnému rodákovi, pisníčkáři Karlu Krylovi.

O opravě Starého pivovaru se hovoří už delší dobu. S různými dotačními tituly doznávala změn i konkrétní představa o rozsahu a obsahu plánovaných prací. Z původních námětů, jako byly úprava sálu pro potřeby ochotnického divadla či multifunkční centrum pro zahradníky navazující na zámecký projekt zahradní architektury, nakonec vznikl nový koncept, který po stavebních úpravách v přízemí počítá se zachováním stávajícího kulturního centra, ovšem s novou vazbou na osobnost zdejšího rodáka Karla Kryla.

"Už dlouhou dobu mluvíme o tom, že by se město Kroměříž mělo hrdě hlásit k odkazu svého slavného rodáka Karla Kryla. Doposud se tak neděje a myslím si, že tento dluh je třeba začít splácet. Starý pivovar nabízí jak svým umístěním, tak i vzhledem a atmosférou ideální prostředí pro expozici o Karlu Krylovi," prohlásila starostka Daniela Hebnarová (ODS).

Rekonstrukce by se měla týkat jen přízemí budovy a měla by být rozčleněna na tři propojené celky. Tím prvním je Expozice Karla Kryla, která uvítá návštěvníky při vstupu, připomene osobnost i tvorbu písničkáře a básníka. "Expozice nebude statická, ale bude se proměňovat v čase a zaměřovat na různá období Krylova života a tvorby, bude odrážet různá související témata," prozradila starostka. Projekt podle ní nehodlá vybudovat muzeum, ale aktivně pojatou moderní prezentaci, která bude spíše rozsahem menší, ale o to aktivnější a proměnlivější.

Druhou částí bude víceúčelový výstavní a přednáškový prostor pro výstavy, prezentace a drobnější vzdělávací či poslechové akce. Prostor bude přímo navazovat na přiléhající nádvoří, které bude v letní sezoně rovněž součástí areálu.

Třetím plánovaným celkem má být klidová zóna, určená ke vstřebání zážitků, k diskusím v užších skupinkách, poslechu hudby či četbě.

Všechny tyto plány jsou ovšem závislé na tom, zda radnice se svým projektem uspěje s žádostí o dotaci. Svůj záměr už město předložilo Úřadu regionální rady ve Zlíně a bude čekat na vyhodnocení, které bude známo nejdříve na podzim.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Ostravě dojde k dalšímu omezení hazardu

Obecně závazná vyhláška o loteriích začala v Ostravě platit 1. ledna 2017. K další regulaci v Ostravě dojde od 1. července letošního roku.

Post

Nový parkovací dům v centru Hradce Králové se otevře na začátku června

Od června budou moci motoristé v centru Hradce Králové využívat nový parkovací dům Jana Gayera s kapacitou 284 parkovacích míst.

Post

Komorní scéna Aréna uvádí poslední premiéru sezóny

Čtvrtou premiérou, která uzavře sezónu 2018/2019 v Komorní scéně Aréna, je Zimní slunovrat z pera současného německého autora Rolanda Schimmelpfenniga

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA