KULTURA / Hudba

Rekonstrukce Starého pivovaru v Kroměříži počítá i s expozicí věnovanou Karlu Krylovi

KROMĚŘÍŽ

Kroměřížská radnice představila nový koncept opravy budovy Starého pivovaru v Prusinovského ulici. Město zvažuje umístit do objektu expozici věnovanou slavnému rodákovi, pisníčkáři Karlu Krylovi.

O opravě Starého pivovaru se hovoří už delší dobu. S různými dotačními tituly doznávala změn i konkrétní představa o rozsahu a obsahu plánovaných prací. Z původních námětů, jako byly úprava sálu pro potřeby ochotnického divadla či multifunkční centrum pro zahradníky navazující na zámecký projekt zahradní architektury, nakonec vznikl nový koncept, který po stavebních úpravách v přízemí počítá se zachováním stávajícího kulturního centra, ovšem s novou vazbou na osobnost zdejšího rodáka Karla Kryla.

"Už dlouhou dobu mluvíme o tom, že by se město Kroměříž mělo hrdě hlásit k odkazu svého slavného rodáka Karla Kryla. Doposud se tak neděje a myslím si, že tento dluh je třeba začít splácet. Starý pivovar nabízí jak svým umístěním, tak i vzhledem a atmosférou ideální prostředí pro expozici o Karlu Krylovi," prohlásila starostka Daniela Hebnarová (ODS).

Rekonstrukce by se měla týkat jen přízemí budovy a měla by být rozčleněna na tři propojené celky. Tím prvním je Expozice Karla Kryla, která uvítá návštěvníky při vstupu, připomene osobnost i tvorbu písničkáře a básníka. "Expozice nebude statická, ale bude se proměňovat v čase a zaměřovat na různá období Krylova života a tvorby, bude odrážet různá související témata," prozradila starostka. Projekt podle ní nehodlá vybudovat muzeum, ale aktivně pojatou moderní prezentaci, která bude spíše rozsahem menší, ale o to aktivnější a proměnlivější.

Druhou částí bude víceúčelový výstavní a přednáškový prostor pro výstavy, prezentace a drobnější vzdělávací či poslechové akce. Prostor bude přímo navazovat na přiléhající nádvoří, které bude v letní sezoně rovněž součástí areálu.

Třetím plánovaným celkem má být klidová zóna, určená ke vstřebání zážitků, k diskusím v užších skupinkách, poslechu hudby či četbě.

Všechny tyto plány jsou ovšem závislé na tom, zda radnice se svým projektem uspěje s žádostí o dotaci. Svůj záměr už město předložilo Úřadu regionální rady ve Zlíně a bude čekat na vyhodnocení, které bude známo nejdříve na podzim.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.