KULTURA / Hudba

12.12.2012

Adventní koncerty v Ostravě slibují i letos výjimečný zážitek

OSTRAVA

Na jevišti Divadla Antonína Dvořáka se o následujících adventních nedělích odehraje vánoční příběh v podobě scénického oratoria Jezulátko, jehož originální partitura je prostoupena známými koledami.

Silný zážitek slibuje i propojení profesionálních a amatérských hudebníků a divadelníků, které představuje autor oratoria Pavel Helebrand: "V Jezulátku bude účinkovat asi 70 zpěváků, každý zpívá pasáže, které jsou mu výrazově nejbližší. Devítiletá děvčata z hudecké muziky Iskérka, která hrají a zpívají živelnou muziku z moravských kopanic, mají v partituře svá místa stejně jako Pěvecké sdružení Klimkovice. Role tří králů a pastýřů vytvoří členové operního sboru NDM. V sólových rolích zazpívají Václav Živný jako Herodes, Johanka Černohorská jako Anděl, Juraj Čiernik jako Ďábel a Alena Karkošková jako Marie."

Účinkovat budou i studenti Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě, ovšem nejpočetněji bude zastoupeno Operní studio NDM, které bylo založeno v roce 1994 a po celou dobu své existence se na projektech Pavla Helebranda podílí. Náročné zkoušení popisuje dlouholetá umělecká vedoucí Operního studia Lenka Živocká: "V tomto představení bude vystupovat asi 50 členů studia, děti ve věku 7–19 let. Práce na tomto projektu byla pro nás náročná hlavně časově. Po říjnové premiéře muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, kdy děti byly víc v divadle než ve škole, bylo třeba během 2 měsíců nastudovat nejen Jezulátko, ale také zpěvy do projektu Bílé holubice, který uvidí diváci v první části adventních koncertů. Kromě toho členové Operního studia vystupují v již nastudovaných divadelních inscenacích – jen v prosinci děti odehrají 25 představení."

Na programu první části večera bude hudebně-taneční koláž Tvé světlo, inspirovaná texty indického básníka Thákura, kterou společně zatančí handicapovaní členové sdružení Bílá holubice a profesionální tanečníci pod režijním vedením Lenky Sedláčkové a v choreografii šéfa baletu NDM Igora Vejsady.

Adventní koncerty se konají vždy v neděli 16. a 23. prosince od 16.00 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Vánoční oratorium Jezulátko pro sóla, dětský, mužský, ženský sbor, dětskou hudeckou muziku, orchestr a varhany je inspirováno moravskými lidovými vánočními hrami, chrámovým divadlem a Evangeliem podle sv. Lukáše. Oratorium je uvedeno starozákonním prologem O Adamovi a Evě, jenž pojednává o stvoření prvního člověka a o jeho pádu. Obě části propojují postavy Anděla a Ďábla, kteří spolu svádějí nekonečný boj o duši člověka.

Partnerem adventního koncertu je Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě a občanské sdružení Bílá holubice.

Skladatel Pavel Helebrand (*1960) je v Ostravě dobře znám například Jesličkami svatého Františka, vánoční zpěvohrou každoročně uváděnou v kostele sv. Václava, nebo Evangeliem podle houslí, unikátním velikonočním projektem – oratoriem pro 180 účinkujících v čele s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem.

Autor / zdroj: Viola Kučerová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Příbramské hokejistky mají tah na branku

Město Příbram má řadu sportovců a klubů získávajících nejvyšší ocenění na české i světové sportovní scéně. Mezi ně patří také hokejistky HC Příbram, k

Post

3 500 ošetřených pacientů za dva roky – taková je bilance šumperské chirurgické ambulance

Na začátku roku 2017 otevřela Jesenická nemocnice v Šumperku chirurgickou ambulanci ve snaze přiblížit se místním i jejich potřebám. Po více než dvou

Post

Jičínská nemocniční lékárna bude držet o svátcích lékárenskou pohotovostní službu

Nemocniční lékárna U Brány se domluvila se soukromou lékárnou Trio na pohotovostní lékárenské službě ve státní svátky, kdy jsou dle zákona zavřeny i v

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA