KULTURA / Hudba

Festival Sweetsen fest našel generálního partnera

FRÝDEK-MÍSTEK

Šestý ročník frýdecko-místeckého festivalu Sweetsen fest našel na poslední chvíli generálního partnera. Festival, který se dostal do finančních potíží, když mu město odmítlo dát dotaci, podpoří Skupina ČEZ.

"Rychlá pomoc skupiny ČEZ, která na poslední chvíli nabídla festivalu generální partnerství, zaručuje, že letošní ročník bude na úrovni, na kterou jsou návštěvníci i účinkující zvyklí z minulých let. Skupina ČEZ festival Sweetsen fest podpořila již před dvěma lety," uvedl hlavní pořadatel Petr Korč. "Věřím, že po šesti letech nejistoty má festival šanci vedle letošní záštity získat do budoucna i jasnou, dlouhodobou a koncepční podporu statutárního města Frýdek-Místek,“ řekl Korč, který je předsedou pořádajícího občanského sdružení Pod Svícnem.

Festival se dostal do finančních potíží poté, co zastupitelé hlasy vládnoucí koalice ČSSD a KSČM rozhodli, že neposkytnou festivalu dotaci. Důvody nejprve nechtěli komentovat. Korč to označil za pomstu vlivného poslance a zastupitele Petra Rafaje (ČSSD), na jehož adresu zaznělo z úst muzikantů Tomáše Kočka a Davida Stypky z pódia na loňském festivalu několik kritických vět. Rafaj nejprve takovou spekulaci odmítl, poté se vyjádřil, že město nebude podporovat festival, který obtěžuje publikum politickými proklamacemi. Vedení města nakonec jako vysvětlení svého rozhodnutí uvedlo ekonomickou krizi. Po jednáních s organizátory akce postoj částečně změnilo a převzalo nad festivalem záštitu, finanční podporu mu ale neposkytlo.

S ohledem na omezené finance pak letos organizátoři přijali řadu úsporných opatření. Téměř celý štáb pracuje na akci dobrovolně a zdarma, kapely již tradičně vystupují bez nároku na honorář. Oproti původním plánům pořadatelé zrušili třetí den festivalu, tedy nedělní program.

Festival se uskuteční 26. a 27. června na dvou scénách na stadionu a v přilehlých prostorách TJ Slezan ve Frýdku-Místku. Nabídne řadu doprovodných akcí, vyjde i tradiční CD SweetsenFest sampler určený k propagaci města a jeho kultury.

Sweetsen fest je občanská aktivita, která od roku 2004 mapuje a propaguje žánrově pestrou a originální frýdecko-místeckou kulturní scénu, především hudební a divadelní. Pořádá ho občanské sdružení Pod Svícnem ve spolupráci s hudebním klubem Stoun. Jeho cílem je představovat veřejnosti to nejzajímavější, co ve městě Frýdek-Místek v kultuře nepřetržitě vzniká a funguje. Na Sweetsen festu se neplatí vstupné. Jeho součástí jsou již tradičně humanitární sbírky. Loni festival navštívilo deset tisíc lidí.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.