KULTURA / Hudba

Česká filharmonie přivítá ve své 115. sezoně klavíristu Lang Langa i houslistu Joshuu Bella

Česká filharmonie nabídne příznivcům vážné hudby v následující 115. sezoně několik významných sólistů, dirigentů i pěveckých hostů. Mezi hlavní hvězdy budou patřit mimo jiné klavírista Lang Lang, houslista Joshua Bell i dirigent Charles Mackerras.

Ředitel České filharmonie Vladimír Darjanin se podle svých slov těší na účast hudebníků, kteří jsou vyhlášenými osobnostmi na poli vážné hudby. Čínský klavírista Lang Lang vystoupí v Praze v dubnu roku 2011 se svým recitálem a povede zde rovněž vlastní workshop. Diváci si budou moci poslechnout amerického houslistu Joshuu Bella, který bude novým rezidenčním sólistou České filharmonie, v dubnu následujícího roku. Klavírista Rudolf Buchbinder či německá violistka Tabea Zimmermannová budou dalšími vzácnými hosty České filharmonie.

Z pěveckých hvězd se v Praze představí sopranistka Eva Urbanová, která nebude chybět hned při zahajovacím koncertu pražské sezony 8. září. Německá sopranistka Nadja Michaelová zpestří na konci února koncert k 75. narozeninám Eliahu Inbala. Do Prahy se opět vrátí barytonista Thomas Hampson a ruský barytonista Dmitrij Hvorostovskij doplní Českou filharmonii na závěrečném koncertu pražské sezony, který je naplánován na 26. června ve Španělském sále Pražského hradu.

Česká filharmonie bude v sezoně 2010/ 2011 spolupracovat s uznávanými dirigenty. Vedle šéfdirigenta České filharmonie Eliahu Inbala bude orchestr řídit Charles Mackerras, Manfred Honeck, Jiří Bělohlávek, Ion Marin, Ken-ičir Kobajaši, Massimo Zanetti, Marin Alsopová a poprvé povede Českou filharmonii korejský dirigent Myung-Whun Chung. "Jeden z největších debutů je Myung-Whun Chung, který je špičkový světový dirigent. Přichází k České filharmonii poprvé a jede s námi na další japonské turné," prozradil Vladimír Darjanin.

Na rok 2011 připadají oslavy Gustava Mahlera a Česká filharmonie věnuje tomuto renomovanému skladateli zvláštní prostor. Na repertoáru bude kompletní cyklus Mahlerových symfonií. Stěžejní událostí bude jeho symfonie č. 8 pro osm hlasů, dva velké smíšené a dětské sbory, varhany a orchestr, která bude uvedena v rámci festivalu Pražské jaro v O2 Areně pod vedením dirigenta Christopha Eschenbacha.

Česká filharmonie plánuje na jubilejní 115. sezonu tři díla českých autorů, která budou prezentována ve světové premiéře. Bude se jednat o houslový koncert Slavomíra Hořínky, violoncellový koncert Karla Reinera a orchestrální skladbu Radobýl od Vladimíra Franze na počest 200. výročí narození Karla Hynka Máchy.

"Česká filharmonie pokračuje i v této kruté době na nahrávání nových projektů," řekl Darjanin.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.