KULTURA / Umění

14.4.2014

Unikátní opavská výstava Sokol v umění zve na plakáty Muchy a Švabinského

OPAVA

V refektáři Domu umění Opava proběhne 16. dubna v 17.00 vernisáž unikátní výstavy Sokol v umění. Výstava prostřednictvím historických fotografií a trojrozměrných exponátů ze Sbírky tělesné výchovy a sportu Národního muzea, z archivních fondů TJ Sokol Opava a TJ Sokol Brno I dokumentuje, jaké umělecké prostředky spolek využíval ke komunikaci s veřejností v druhé polovině 19. století a v době první republiky. Ukazuje také, jak zásadní vliv měly zmiňované vazby mezi umělci a Sokolem na stabilizaci české kultury a na rozvoj českého umění.

Kurátorka Tereza Frýbertová zdůrazňuje: „Výstava Sokol v umění je první výstavou, která prezentuje dosud opomíjený vztah českého umění a tělocvičného spolku Sokol.“

Spolek Sokol byl založen 16. února 1862 několika muži v čele s Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem. Od svého vzniku zcela záměrně navazoval styky s předními českými umělci, kteří svou tvorbou pomáhali náležitě prezentovat sokolské vlastenecké ideje v tehdejší českoněmecké společnosti: například první sokolský prapor vytvořil Josef Mánes, při slavnostním ceremoniálu jej sokolstvu předala Karolína Světlá; Karel Hlaváček napsal Sokolské sonety a v roce 1912 navrhl Alfons Mucha svůj první sletový plakát.

Mezi nejcennější trojrozměrné exponáty, které je možné na výstavě vidět, patří čapka Miroslava Tyrše podle návrhu Josefa Mánesa, dále sletový plakát Alfonse Muchy z roku 1926 a sletový plakát Maxe Švabinského z roku 1932. Budou vystaveny také digitalizované obrazy z Národního muzea, jako například portréty J. Fügnera a M. Tyrše od Františka Ženíška (podílejícího na výzdobě Národního divadla) a mnohé další. Výstava je doplněna řadou vzácných fotografií z Národního muzea, jež jsou vystavovány vůbec poprvé.

Návštěvníci výstavy si budou moci poslechnout Sinfoniettu Leoše Janáčka, pochod V nový život Josefa Suka, nebo řadu dalších sokolských písní. K vidění také bude unikátní záznam sletového cvičení mužů z roku 1938, nazvaného Přísaha republice. Jedinečný záznam z dokumentu slavného režiséra Martina Friče poskytl Národní filmový archiv.

Výstava vznikla v rámci festivalu Další břehy, jehož letošním tématem je „Umění sportu – sport v umění“. Realizaci výstavy zaštítily Opavská kulturní organizace a město Opava.

Autorka výstavy: Tereza Frýbertová, divadelní historička, která se zabývá fenoménem divadelnosti v sokolském hnutí v letech 1862 – 1948 a jejím širším kulturně-antropologickým kontextem.

Autor / zdroj: Lada Dobrovolná

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Post

Starosta Třebíče ocenil jedenáct žáků základních škol

Ve čtvrtek 20. června se ve slavnostní síni Malovaného domu předávalo ocenění pro nejlepší žáky základních škol školního roku 2018/2019. Ocenění za vý

Post

U Příbrami vznikla unikátní lesní stezka. V průběhu času se mění

V Tušovicích vznikla nová lesní stezka, která je republikově unikátní. Je variabilní, a neomrzí se ani při opakovaných návštěvách.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA