KULTURA / Umění

Egon Schiele Art Centrum Český Krumlov zve na rozsáhlou retrospektivu Josefa Váchala
 
Autor / zdroj foto: Egon Schiele Art Centrum

ČESKÝ KRUMLOV

Prázdniny a babí léto jsou ideálním časem na výlety. Vydáte-li se do Českého Krumlova, mimořádného architektonického skvostu, jehož význam potvrzuje zápis na listinu světového kulturního dědictví UNESCO, nenechte si ujít výstavu Mysterium Šumava v Egon Schiele Art Centru Český Krumlov.

Unikátní expozice až do 1. listopadu představuje tvorbu klasiků i současných umělců, které spojuje Šumava. Návštěvníci mají vzácnou příležitost na jednom místě vidět díla českých legend Josefa Váchala (1884–1969), Josefa Seidela (1859–1935) a jeho syna Františka (1908–1997) a také představitelů dnešní generace Kathariny Dietlinger (nar. 1983) z Německa, Karin Pliem (nar. 1963) z Rakouska a Ondřeje Malečka (nar. 1977) z České republiky. Mezi mimořádnými exponáty, vystavenými v rámci expozic Mysteria Šumava, nechybí proslulá Váchalova kniha Šumava umírající a romantická nebo vzácné Seidelovy autochromy – sto let staré barevné snímky, které dosud nebyly veřejně prezentovány.

Mysterium Šumava zahrnuje pět samostatných expozic. Největší prostor, 1000 m2, je věnován retrospektivě Josefa Váchala, která dokládá jeho umělecký vývoj s důrazem i na méně prezentovanou část jeho tvorby, tj. ex libris. Představuje také dřevorytové cykly z 10. let, soubor olejomaleb z 20. let, soubor kreseb z let čtyřicátých, ukázky dřevořezby a Váchalových knih včetně té nejznámější, odborníky řazené mezi nejvýznamnější díla 20. století – Šumava umírající a romantická.

Další samostatnou výstavou je dosud nejrozsáhlejší prezentace fotografií Josefa Seidla a jeho syna Františka, představující část z obrovského fotografického pokladu, jenž nemá v Evropě obdoby: obsahuje na 140 000 stoletých snímků na skleněných deskách, negativech či pohlednicích. Snímky z Fotoateliéru Seidel, svého času nejmodernějšího fotografického ateliéru na Šumavě, od jehož vzniku letos uplyne 110 let, jsou kronikou života na Šumavě.

Paralelně přístupné tři další výstavy volně inspirované šumavskou přírodou na české, rakouské a německé straně představují dílo umělců Karin Pliem, Kathariny Dietlinger a Ondřeje Malečka. Jejich tvorba obsahuje společné téma přírody, ale rozmanité způsoby zpracování. Od jednoduché linie kreseb, přes monumentální pastózní malbu až po dynamické obrazy s téměř kinetickou iluzí.

Autor / zdroj: Alice Titzová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.