KULTURA / Umění

Obraz malířky Toyen vydražili v Českých Budějovicích za 6,6 milionu

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Za částku 6,6 milionu korun vydražili v hotelu Malý pivovar v Českých Budějovicích dnes odpoledne obraz od malířky Toyen. Vyvolávací cena díla na aukci, kterou pořádala Aukční síň Procházka, byla 4,8 milionu korun.

Nejdražší obraz v historii jihočeských aukcí s názvem Ile de Sein získal jeden z účastníků akce, který potvrdil, že vydražené dílo pořizuje pro svého přítele z USA. "Nevylučuji, že obraz od Toyen zůstane i přesto nadále v České republice," řekl.

Obraz, olej na plátně o rozměrech 32 krát 120 centimetrů, je datován rokem 1950. "Malířka Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (1902 až 1980), je nejvýznamnější představitelkou českého surrealismu. Obraz vznikl tak, že malířka zůstala sama nějaký čas na ostrově Ile de Sein poté, co její přátelé z ostrova odjeli údajně zaplatit dluhy do Paříže. Malý ptáček, který je namalován na obraze, je podle některých výkladů symbolem autorčina osudu, malý a opuštěný v nehostinném světě," řekla Světlana Procházková z aukční síně.

Kolekce 224 obrazů, grafik a plastik má celkovou hodnotu za víc jak 11,9 milionu korun. Mezi předměty byla také díla Antonína Slavíčka a Vincence Beneše, autorů české moderny, jako jsou Emil Filla a Václav Špála. Dražila se i 2,4 metru vysoká plastika Naděje od Olbrama Zoubka.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.