KULTURA / Umění

7.12.2009

V Liberecké knihově vystavuje výtvarník Jan Harant

LIBEREC

Mladý výtvarník Jan Harant vystavuje ve čtyřech patrech Krajské vědecké knihovny v Liberci svá díla. Jde o zatím nejobsáhlejší výstavu mladého umělce, který tvoří deset let na plátno.

Navíc prostory vědecké knihovny skýtají dostatek prostoru, aby měl divák dostatečný odstup od jednotlivých obrazů. V přízemí budou vystaveny starší práce Jana Haranta, nejnovější pak v patře posledním. Tématicky obrazy vyjadřují jak čistou fantazii tak i realitu.

Jan Harant má za sebou letos čtyři výstavy. V lednu v Krajském úřadu Libereckého kraje výstava portrétů známých s názvem Lidé v mém životě. Následovala výstava v galerii CFA+H Babylon (červen - srpen), pak v předsálí galerie U Rytíře (říjen -l istopad), která se jmenovala Hop nebo trop. Mezitím ještě proběhla výstava v Jabloneckém klubu DEPPL. Výstava Undivided (nerozdělené, jednotné) bude završením úspěšného roku.

Tvorba Jana Haranta vychází z emocí, které přenáší na plátno. Právě jejich zcela volné vyjadřování dělá poslední výstavu odlišnou od předchozí tvorby.

"Práce na obraze je pro mě důležitá v tom, že se dostávám do stavu, ve kterém je mi dobře. V posledních měsících se pouštím do většiny obrazů hodně s chutí. Je to velké dobrodružství, v tom smyslu že si hraji jako malé dítě, ze začátku začnu hledat, hned po přiložení štětce na plátno, se dostávám do stavu meditace, to je prostor který se vytvoří mezi jednotlivými myšlenkami," říká Jan Harant.

"Překročil jsem určitou hranici," říká. "Stávalo se mi, že jsem maloval a najednou se mi zdálo, že je obraz dobrý, a přišly obavy, že pokud do něj zasáhnu, tak jej zkazím. Jenže když jsem se na obraz podíval za rok, zdál se mi prázdný."

Proto budou na výstavě i plátna, která Jan Harant v posledním roce přemaloval. Bez obav, bez respektu, bez lítosti. "Teď vím, že se při práci dá zajít dál, než jsem si dřív myslel."

Výstava potrvá do konce letošního roku.

Autor / zdroj: Eva Vlastníková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Tři góly na Chelsea na postup Slávii nestačily

Slavia prohrála s Chelsea v Londýně 3:4, a s UEFA Europa League se tak loučí. Po bojovném výkonu v druhém poločasu odchází však sešívaní se vztyčenou

Post

Třinec vyhrál úvodní zápas v Liberci a ve finále se ujal vedení

Finálový souboj o Masarykův pohár se naplno rozhořel, úvodní bitvu hostila liberecká Home Credit Aréna. Oceláři dokázali zaskočit domácí Bílé Tygry a

Post

Příbramské hokejistky mají tah na branku

Město Příbram má řadu sportovců a klubů získávajících nejvyšší ocenění na české i světové sportovní scéně. Mezi ně patří také hokejistky HC Příbram, k

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA