ÚSTÍ NAD LABEM
Patřila k nejznámějším tvářím meziválečné Evropy, ale její jméno mělo z marketingových důvodů zůstat utajeno. Řeč je o tzv. Elida Girl, modelce, jejíž portrét se ve dvacátých letech 20. století stal logem slavné kosmetické značky ústeckého koncernu Schicht a v rámci masivní reklamní kampaně doslova zaplavil Československo, Rakousko a Německo. Historikům ústeckého muzea se podařilo téměř po devadesáti letech rozkrýt její skutečnou identitu.
Elida Girl neměla reprezentovat perfektní krásu, ale ideál normálnosti. Typ dívky, s níž se může většina žen ztotožnit. Georg Schicht ji nasadil do reklamní kampaně v letech 1925 až 1929. Reakce zákazníků ukázaly, že tato ženská tvář byla dokonale navržené reklamní dílo. Patří k nejúspěšnějším reklamním plakátům 20. let 20. století. I zásluhou Elida Girl se ústecká značka Elida záhy vyšvihla na špičku trhu s kosmetikou ve střední Evropě.
Jméno předlohy pro Elida Girl mělo zůstat neznámé, aby identifikaci zákaznic s tímto vzorem nic nerušilo. Až na začátku roku 2013 vyšlo tajemství napovrch. A to zásluhou projektu „Slavné lokální značky – Originally made in Ústí nad Labem“. V rámci projektu totiž město ve spolupráci s historiky připomíná slavnou průmyslovou tradici regionu na příkladech existujících i zaniklých proslulých regionálních výrobků. Mimo jiné vyrábí i repliky starých reklamních cedulí. A právě taková cedule s vyobrazením Elida Girl doputovala až do Tyrol k rodině Herty Arnoldové a motivovala ji ke vzpomínání na příběh své matky.
Modelem stála tehdy jednadvacetiletá Ústečanka Ilona Zdarsky. Autorem byl zatím neznámý český malíř, který originálně naaranžoval na hlavu modelky dvoubarevnou šálu. Tak vznikla specifická podobizna Elida Girl. „Dle dobové módy získala blonďaté vlasy a modré oči. Ve skutečnosti byla matka tmavovlasá s tmavýma očima,“ připomněla dcera Herta Arnoldová, že už tehdy reklamní grafici notně „vylepšovali“ realitu stejně jako dnes pomocí počítačových programů.
Ilone Zdarsky se narodila v roce 1904 v Černčicích u Podbořan do smíšené rodiny s kořeny česko-německými, polskými a vídeňskými. V roce 1920 se přestěhovala do Ústí nad Labem, kde získala práci v Schichtově koncernu jako recepční a občasná modelka. Roku 1931 se provdala do významné ústecké rodiny Öttl, která vynikla coby přední výrobce cvičebního nářadí v bývalém Rakousko-Uhersku. Roku 1946 musela modelka jako nositelka německé národnosti opustit Československo v rámci odsunu a usadila se v rakouském Tyrolsku. Zemřela v roce 1994 ve věku 90 let a pochována je v Innsbrucku.