KULTURA / Ostatní

10.2.2014

Praha oslavila vstup do roku Koně Orientálním bálem

PRAHA

Ačkoli v roce 2014 žijeme již druhým měsícem, podle čínského kalendáře začal nový rok teprve v pátek 31. ledna. A protože čínský kalendář přímo souvisí s čínským horoskopem, nacházíme se momentálně na začátku roku Koně, přesněji řečeno Dřevěného koně.

Dřevěného proto, že čínská astrologie znamení roku připisuje i jeden ze čtyř živlů, kterým je pro letošní rok právě dřevo. Rok Dřevěného koně nás tedy bude provázet až do 8. února 2015. A právě u této příležitosti, tedy vstupu do roku Koně uspořádala Česko-čínská společnost v Praze Orientální bál. Ten se uskutečnil v sobotu 8. února v pražském hotelu Belvedere a byl bohatý na přehlídku orientální kultury, od zpěvu, tance až po ukázky bojového umění.

Orientální bál zahájila svým projevem Dr. Zlata Černá, předsedkyně Česko-čínské společnosti, a ve stručnosti představila aktuální rok. „Rok 2014, který podle tradičního čínského kalendáře začal 31. ledna je 31. rokem 60. letého cyklu a je ve znamení Koně. Kůň je přátelský, odvážný, tvůrčí, nebojí se riskovat, ale někdy je i trochu nerozvážný, což mu může způsobovat problémy,“ shrnula v úvodu a popřála všem přítomným hodně štěstí a úspěchů v tomto dynamickém, ale relativně příznivém roce.

Pak už Orientální bál, který byl letos v pořadí čtrnáctým, pokračoval svým nabitým kulturním programem. S čínskou tradiční hudbou se představila skupina Pražské S´-ču, což v překladu znamená hedvábí a bambus. Název souboru hrající převážně tradiční instrumentální čínskou hudbu na strunné a dechové nástroje, není zvolen náhodně, ale symbolizuje původ nástrojů. Ve staré Číně se totiž struny vyráběly z hedvábí a flétny či ústní varhánky zase z bambusu.

Dále v průběhu večera vystoupila s orientálním tancem skupina Trn v oku, pod vedením tanečnice Ajny Řezníčkové. Skupina se specializuje na netradiční a exotické tance z Číny, Japonska, Korey, Bali, Indie, Havaje, Tahiti nebo Haiti. A pro Orientální bál skupina zvolila působivé japonské tance ve stylu tanečníka Taichi Saotome v nádherných kostýmech. Další vystupující, formace Qin Fei, předvedla ukázku wu shu, neboli klasického čínského bojové umění a Lvího tance, který je tradičním novoročním tancem v Číně. Jejich vystoupení bylo plné pestrých masek, poutavých příběhů, energie i starobylé čínské kultury bojového umění.

Zcela z jiného soudku pak bylo tematické vystoupení baletní školy Olgy Kyndlové při Státní opěře v Praze. Mladé baletky zatančily poutavý a přesný Čínský tanec z baletu Louskáček Petra Iljiče Čajkovského a následně ještě Valčík z jedinečného baletu Coppélia francouzského skladatele Léo Delibes.

Večer následně vedle tomboly vyvrcholil i vystoupením dívčí skupiny Effe(x)tion věnující se hudebnímu žánru K-pop, neboli Korejskému popu, který sice původem pochází z Koreje, ale v současnosti je populární u mladých lidí po celém světě. Skupina Effe(x)tion kromě zpěvu předvedla i svižný, moderní a nápaditý tanec, který se ve finále večera pokusila naučit i tancechtivé přítomné.

Co přinese rok Dřevěného koně

Rok Dřevěného koně bude rychlý a aktivní, a vše se tak bude vyvíjet podstatně rychleji než v minulých letech. Rok přeje zejména odvážným lidem, kteří se nebojí riskovat. Celkově by se měly lidem plnit smělé plány, vycházející především z předpokladu, že dovedou jednat rychle a rychle se rozhodovat. Není náhoda, že se v tomto roce rozhýbou a nečekaně rychle vyřeší i věci, které v minulosti spaly nebo byly upozaděné.

Zajímavostí pak může být, že rok Koně má 384 dní. Čínský kalendář každopádně neplatí jen po Činu, ale i pro celý Dálný východ. Nový rok tak 31. ledna oslavili i obyvatelé Japonska, Korey, Vietnamu, Mongolska i dalších států Jihovýchodní Asie.

Autor / zdroj: Lenka Netušilová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Canisterapie léčí pacienty Léčebného a rehabilitačního pracoviště Nemocnice Vítkov již sedmým rokem

Mít přítele se studeným čumákem přijde vhod, zvlášť když jen svou přítomností a dotykem léčí. Účinnou canisterapii již sedm let dopřává svým pacientům

Post

Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit cyklorikša

Bohumín opět dostojí své pověsti cyklistického města. Nově se bude jeho ulicemi prohánět senior rikša. Dopravní prostředek připomínající tříkolku s př

Post

Držitelkou ocenění Žena regionu za Zlínský kraj se stala speciální pedagožka Lenka Ročáková

Vítězkou jubilejního desátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Zlínský kraj stala Lenka Ročáková. Pomáhá dobrovolně rodinám s dětmi a ml

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA