KULTURA / Ostatní

29.4.2014

Muzeum města Ústí nad Labem v květnu ovládne duch stvořitele hrdinů Vinnetou a Old Shatterhand

ÚSTÍ NAD LABEM

Duch stvořitele hrdinů Vinnetou a Old Shatterhand ovládne v květnu Muzeum města Ústí nad Labem. Řada doprovodných akcí zvýrazní v poslední měsíc trvání výstavy Po stopě Karla Maye a Indiáni Severní Ameriky.

V pátek 2. května od 18.00 se návštěvníci mohou vydat po stopě Vinnetoua filmovou krajinou. Pražský mayolog MUDr. Jiří Rohlíček bude vyprávět o svých výpravách na místa natáčení legendárního filmového zpracování Mayových románů do bývalé Jugoslávie. Součástí přednášky uvidí diváci projekci vlastních verzí filmových replik v autentických kulisách Chorvatska.

Následný týden ve středu 7. května přijede do Ústí nad Labem z Jihlavy přední český mayolog Dr. Jan Koten. Od 17.00 na přednášce v muzeu s názvem „Karel May jako hrdina svých románů“ rozebere známá díla Karla Maye a bude v nich hledat autobiografické odrazy autora. Toto téma se zásadně dotýká také ústeckých inspirací Karla Maye, neboť nejvíce spisovatel promítl svou osobu do děje románu Vánoce, který napsal roku 1897 právě v severočeské metropoli. V ten samý den v 15.00 se také skupina mayologů stane kmotry slavnostního uvedení nového příležitostného piva z minipivovaru Na Rychtě, které dostane jméno „Pivo Maye“.

Mayovská mánie v ústeckém muzeu vyvrcholí 23. května indiánskou muzejní nocí, kdy se v prostorách historické muzejní budovy odehraje např. indiánské taneční představení či vystoupení s koňmi z Ranče Bánov. Samotní muzejníci pak budou provádět návštěvníky po budově v kostýmech indiánů a „bledých tváří“.

Výstavu Po stopě Karla Maye s podtextem „Stvořitel náčelníka Vinnetou a jeho ústecké inspirace“ spolupořádá Muzeum města Ústí nad Labem s Národním muzeem – Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur. Expozice trvá do 8. června. Výstavu Indiáni Severní Ameriky mohou návštěvníci shlédnout do 30. Května 2014.


Autor / zdroj: Martin Krsek

DALŠÍ ČLÁNKY

Zlínský kraj ocenil pracovníky sociálních služeb

Ženy a muže, kteří dlouhodobě pracují v sociálních službách a vykonávají své povolání nejen na odborné výši, ale také s příkladným lidských přístupem,

Neplodných v Olomouckém kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro n

Mobilní rozhlas si už v Hulíně zaregistrovalo téměř deset procent obyvatel

Město Hulín letos zaznamenává značný zájem veřejnosti o službu Mobilní rozhlas. Od začátku roku si ji zaregistrovalo 338 občanů, kteří tak nyní dostáv

DNES SE STALO

LETECTVÍ19. září 1783

byl uskutečněn první let balónem postaveném Montgolfierem. Posádka byla složena z kohouta, kačeny a ovce.

VĚDA19. září 1837

Jan Evangelista Purkyně poprvé formuloval svou buněčnou teorii stavby těl živočichů.

ŠKOLA19. září 1899

císařským rozhodnutím byla v Brně zřízena Česká vysoká škola technická.

POZVÁNKA OBRAZEM