KULTURA / Ostatní

3.2.2015

Nové přeshraniční Art Centrum v Českém Krumlově má oživit mizející řemesla

ČESKÝ KRUMLOV

Nové přeshraniční Art Centrum bylo slavnostně otevřeno v areálu Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově. Snahou je mladé generaci představit klasická řemesla, která jsou již na ústupu. Studenti z Čech i Rakouska se tak budou zabývat například výrobou černobílé fotografie nebo výpalem keramiky dřevem.

„Naším cílem je podpora uměleckořemeslných oborů. Samozřejmě se věnujeme i moderním technologiím, ale je jedině dobře, když se studenti seznámí také s tradičními a již nepříliš používanými postupy,“ řekl Martin Busta, ředitel školy.

Art Centrum vzniklo v rámci projektu Mizející řemesla a jejich aplikace ve 21. století, na kterém Anežka spolupracuje s rakouskou školou HBLA für künstlerische Gestaltung v Linci.

„Společně pořádáme různé projekty. Nejbližší aktivitou bude společný výpal keramické pece na dřevo, který se uskuteční 12. března,“ načrtl Martin Busta.

Art Centrum však mohou využívat i základní umělecké školy. „S řadou z nich již spolupracujeme. Určitě tuto možnost přivítaly, protože jim kromě prostor poskytujeme i výukové materiály,“ dodal Martin Busta.

Autor / zdroj: Václav Votruba

DALŠÍ ČLÁNKY

SZZ Krnov postupně otestuje na COVID-19 všechny zaměstnance

Všech osm set zaměstnanců Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov absolvuje z preventivních důvodů rapid test, který detekuje přítomnost COVID-19.

Roušky pro Přerovany šijí i plavčíci a úřednice

Rouškovník v průjezdu Městské policie Přerov na Masarykově náměstí je stále v provozu. Kdo má doma přebytek ústenek a může je darovat, bude vítán.

Sběrný dvůr v Přerově se otevře na dva dny v týdnu

Sběrné dvory Technických služeb města Přerova, které byly kvůli nouzovému stavu uzavřeny, čeká částečné zprovoznění.

DNES SE STALO

DOPRAVA6. dubna 1909

byl zahájen provoz na úzkorozchodné dráze Ostrava–Karviná.

KULTURA6. dubna 1943

poprvé vyšel Malý princ, nejznámější literární dílo francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. Jde o jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury.

VESMÍR6. dubna 1973

NASA vypustila vesmírnou sondu Pioneer 11 určenou k průzkumu Jupiteru, Saturnu a vnějších oblastí sluneční soustavy.

POZVÁNKA OBRAZEM