KULTURA / Kultura

Nádvoří Plzeňského pivovaru obsadí v pátek obří loutky
 
Autor / zdroj foto: Kateřina Krásová

PLZEŇ

Pět obřích loutek se poslední srpnový pátek zabydlí na nádvoří Plzeňského Prazdroje. Chodící a mluvící marionety o velikosti až dvacet metrů zpestří nádvoří pivovaru až do 17:00. Pak se vydají průvodem do plzeňských ulic a na náměstí, kde předvedou speciální show.

Nádvoří plzeňského pivovaru bude v pátek 28. srpna patřit obřím loutkám. Pět z osmi robustních loutek španělské divadelní skupiny Carros De Foc, které poprvé zavítají do České republiky, si zde budou moci návštěvníci zblízka prohlédnout celý den od 8:00 až do 17:00. Bude to nejdelší doba, kdy budou loutky k vidění společně na jednom místě. Pak vyrazí z pivovaru do centra Plzně a stanou se hlavními hvězdami speciálního site-specific představení La Nina, kde společně s desítkami akrobatů, tanečníků a muzikantů promění historické centrum Plzně v divadelní jeviště.

"Jsme rádi, že právě pivovar, který byl a je často zdrojem inspirace pro řadu umělců, místem kulturního dění i čilého turistického ruchu hostí těchto pět unikátních obřích loutek. Pivovarské nádvoří je vhodným místem, kde se loutky po celý den - než zahájí svůj velký pochod městem -- mohou představit Plzeňanům i mnoha návštěvníkům ze zahraničí. Obří loutky jsou nepřehlédnutelnou ukázkou lidského důvtipu a krásného řemesla, a právě tím se propojují s tradičními plzeňskými symboly, tedy s tradicí pivovarskou i se slavnou plzeňskou tradicí loutkářskou," řekla Jindřiška Eliášková, manažerka rozvoje cestovního ruchu a péče o historického dědictví Plzeňského Prazdroje.

Pivovar oživí v pátek jednadvacetimetrový drak, nejdelší loutka celého souboru, nebo vlčice Chrtka, která na svém hřbetu uveze až 8 osob. Chybět nebude ani rytíř Emil, první a tedy nejstarší velká loutka Carros de Foc. Je to obří socha vážící 500 kg podobající se člověku. Unikátní bude také loutka koně, na rozdíl od ostatních nemá vlastní motor, takže 1200 kg živé váhy musí pohánět lidská síla. Jeho výška se pohybuje od 4 do 6 metrů, když se postaví na zadní. Pětici uzavírá velbloud Kamil. Svůj hlas loutkám přislíbili zapůjčit například vynikající dabéři Martin Stránský, Jiří Lábus či Antonín Procházka.

Večer všechny loutky ožijí a promění historické centrum Plzně a blízký areál DEPO2015 v divadelní jeviště. Začátek průvodového představení La Nina je ve 20:30 na náměstí Republiky, odkud se loutky vydávají na cestu městem. Představení se opakuje každý den po celý víkend.

Autor / zdroj: Kateřina Krásová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.