KULTURA / Ostatní

Popis:
18.3.2019

Nová zámecká sezóna V Moravské Třebové představí řadu novinek

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ

V sobotu 23. března v 14:00 se pro návštěvníky zámku v Moravské Třebové otevírají brány turistické sezóny 2019. Novinkou pro letošní rok bude mimo stálých expozic výstava exponátů ze stavebnice Lego s názvem „Svět kostiček®“, kterou ocení zejména nejmladší návštěvníci. Od května nabídku zámku oživí výstava více než sta exponátů dětských i loutkových historických kočárků z let 1880 – 1980.

Renesance se vrací na zámek v Moravské Třebové. Moravské Athény - perla renesance se těší na Vaši první návštěvu v tomto roce. Tentokráte Vás zcela jistě překvapíme a zaujmeme úplně novými i pozměněnými interiéry. Expozice jsou bohatší o významné exponáty např. renesančního nábytku, renesančních medailí, dále o obrazy mj. Rembrandta, Botticelliho, Josepha Heintze (portrét Rudolfa II.), o bronzové sochy např. Giamboloni, Verrocchia, Donatella, dále o obrazy malované na mědi a dokonce i na alabastru. Potěší Vás a zcela jistě vás uchvátí dosud nikde nevystavovaná neznámá novokřtěnecká fajáns - talíře, mísy, podnosy a džbány - nádobí,  které naši bohatí měšťané a šlechtici používali běžně před třicetiletou válkou. Dnes se tyto skvosty ojediněle vystavují pouze jednotlivě v muzeích.

Během slavnostního otevření zámecké sezóny mezi 14:00 - 18:00 hodinou návštěvníci uvidí na nádvoří zámku řemeslné stánky a pro labužníky jsou připraveny středověké dobové speciality. Během doprovodného programu mistr kat předvede praktiky tortury a návštěvníkům umožní, aby si sami na sobě vyzkoušeli techniky práva útrpného. Do dálného orientu diváky zavede mistr fakír, který si před zraky přítomných lehne na hřebové lůžko. Po celý den bude na nádvoří zámku znít středověká a renesanční hudba a bujaré tanečnice zatančí tance ze zámku i podzámčí. Pro děti jsou připraveny soutěže a renesanční malování na obličej.

Od soboty 23. března se příznivci pestrobarevných kostiček mohou těšit na výstavu exponátů ze stavebnice Lego, která bude v prostorách zámku pod názvem „Svět kostiček®“ připravena až do neděle 19. května. Náplní výstavy budou modely ucelených edic továrních setů i vlastní tvorby. Tematické zastoupení zde bude mít městská aglomerace s letištěm, přístavem a pohyblivou vlakovou soupravou. Z vesmíru přiletí UFO, vesmírní brouci i válečná zóna Bionicle. Výstavu obohatí také modely exkluzivních vlakových souprav a filmovou tvorbu představí edice Ninjago Movie a Toy Story. Pro děti bude připraven plnohodnotně vybavený dětský koutek, kde budou ke stavění k dispozici kostky Lego Classic – Basic a Duplo.

Zlatým hřebem nadcházející turistické sezóny na zámku bude unikátní výstava historických kočárků z let 1880 – 1980, která od 31. května představí světu dosud skrytou sbírku paní Zdeňky Jiroušové z Moravské Třebové.

Autor / zdroj: Mgr. Václav Dokoupil

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Komorní scéna Aréna uvádí poslední premiéru sezóny

Čtvrtou premiérou, která uzavře sezónu 2018/2019 v Komorní scéně Aréna, je Zimní slunovrat z pera současného německého autora Rolanda Schimmelpfenniga

Post

Farmářské trhy najdete opět v pátek u Tržnice

Více než dvě desítky stánků najdou návštěvníci farmářských trhů v pátek 25. května před Tržnicí v Karlových Varech.

Post

Díky novému rentgenu jsou v Nemocnici Nový Jičín pacienti vyšetřeni rychleji

Kratší doba na vyšetřovně i rychlejší zhodnocení rentgenového snímku. Takové jsou výhody nového rentgenu Ysio Max, který za 5,53 miliónu korun pořídil

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA