KULTURA / Kultura

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Pixabay
26.11.2020

COVID zrušil adventní program v Novém Jičíně

Nový Jičín

Město Nový Jičín letos adventní jarmark, doprovodný kulturní program ani novoroční ohňostroj pořádat nebude. Rozsvícení vánočního stromu proběhne v pátek 4. prosince bez účasti veřejnosti. Radnice tak reaguje na epidemiologickou situaci a z ní vyplývající nařízení vlády a opatření ministerstva zdravotnictví. Lidé však nepřijdou o prodej kaprů ani o vánoční atmosféru. Kromě stromu a betlému nově zdobí náměstí obří adventní věnec.

"S konečným rozhodnutím jsme vyčkávali do poslední možné chvíle. Přestože se protiepidemická opatření mírně rozvolňují, z takzvaného systému PES i do budoucna vyplývají omezení, která při pořádání trhů nejsme schopni zajistit. Máme průchozí náměstí a není v našich silách uhlídat stanovený počet lidí na metry čtvereční, rozestupy a podobně," řekl starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký.

Podle Radky Bobkové, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín, které jarmarky organizuje, technické služby potřebují na sestavení dřevěného městečka, napojení stánků na elektřinu a potřebné revize tři týdny. "Zatím stále platí nejen omezení počtu lidí na trzích, ale také nabídky sortimentu. I kdyby došlo do Vánoc k zásadnímu rozvolnění, ze dne na den dřevěné městečko nepostavíme," uvedla Bobková.

Zrušen byl i veškerý předvánoční kulturní program na Masarykově náměstí. "Nebude se konat Den s Mikulášem, v jehož rámci se vždy v podvečer rozsvěcel vánoční strom. Nebudeme pořádat ani novoroční ohňostroj," doplnila ředitelka Městského kulturního střediska Nový Jičín Iva Pollaková.

Město na prosinec naplánovalo i oslavu 140. výročí železniční tratě z Nového Jičína do Suchdolu nad Odrou. I od tohoto záměru muselo upustit. „Rušení akcí nás velmi mrzí, byli jsme na jejich pořádání připraveni. Po prodloužení nouzového stavu a usnesení vlády z 20. listopadu, které i nadále zakazuje pořádání klasických trhů, konzumaci na místě a konání kulturních vystoupení, jsme se však rozhodli s definitivní platností vše zrušit,“ doplnil místostarosta Ondřej Syrovátka.

Autor / zdroj: Marie Machková

DALŠÍ ČLÁNKY

Po třech letech zaznamenala znojemská porodnice největší počet porodů

Porodníci znojemské nemocnice loni přivedli na svět 977 dětí. Za poslední tři roky je to nejvíce dětí. Koronavirová pandemie přímo porodnické výsledky

Otužilá mláďata u valašek

Prvním mládětem nového roku, které se narodilo v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, je sameček plemene ovce domácí valaška. Na svět přišel

DNES SE STALO

VĚDA A TECHNIKA

19. ledna 1983

byl uveden na trh revoluční osobní počítač Apple Lisa.

HISTORIE

20. ledna 1265

se poprvé v historii sešel Anglický parlament. Svolal ho Simon de Montfort Earl z Leicesteru.

PŘÍRODA

20. ledna 1969

bylo vyhlášeno chráněné území Pod Veselovem z důvodu výskytu silně ohroženého koniklece lučního českého (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica), který je zde relativně hojně zastoupen. Kromě koniklece se zde nachází několik dalších vzácnějších druhů rostlin.

POZVÁNKA OBRAZEM