KULTURA / Ostatní

12.10.2009

V podzemí liberecké radnice začala výstava Česká Bible v průběhu staletí

LIBEREC

Přehlídku všech českých Biblí z různých dob dnes otevřeli ve výstavním sklípku liberecké radnice představitelé politiky, církve i města Liberce. Nejvzácnějším dílem výstavy je originál Kutnohorské Bible.

„Kutnohorská Bible pochází z roku 1489 a je po Pražské Bibli (1488) druhou nejstarší tištěnou Biblí na našem území,“ řekl překladatel Bible Michal Krchňák. Dodal, že výstava přibližuje všechny epochy až po nejnovější Bible v digitální podobě na multimediálních nosičích.

„Kompletní Bible se dočkala překladů do 429 jazyků světa a Nový zákon existuje v 1144 překladech. Bible a její jednotlivé knihy jsou dostupné ve 2426 jazycích z téměř šesti tisíc jazyků, které na světě existují,“ poukázal překladatel Michal Krchňák. Doplnil, že Bible patří stále mezi nejvíce překládané knihy světa a vydávané v milionových nákladech.

Slavnostní vernisáže v radničním sklípku liberecké radnice zúčastnil předseda Senátu PČR Přemysl Sobotka (ODS), liberecký primátor Jiří Kittner (ODS), emeritní litoměřický biskup Josef Koukl, autorka výstavy Alena Marie Kubíčková a další hosté. Unikátní výstava potrvá do 13. listopadu.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Svůj chodník chtěl postavit z obecního

Na kuriózní případ krádeže vyjížděli ve středu ve večerních hodinách strážníci do Ostravy – Vítkovic.

Miliontý návštěvník na Flošně je očekáván v nejbližších dnech

Koupaliště Flošna je v provozu jedenáctou letní sezónu. Do miliontého návštěvníka chybí už jen přibližně 11 tisíc lidí.

Oslavy Světového dne slonů v Zoo Praha i zmrzliny pro zvířata v horkých dnech

V sobotu 8. srpna proběhne v Zoo Praha oslava Světového dne slonů. Celodenní program představí celé pražské sloní stádo včetně dvou malých sloních sam

DNES SE STALO

HISTORIE13. srpna 1775

vydala Marie Terezie nový robotní patent, ve kterém stanovila maximální délku roboty na tři dny v týdnu.

LETECTVÍ13. srpna 1891

v rámci Zemské jubilejní výstavy se odehrál první dálkový let balónem v Čechách. Balón Victor Hugo vzlétl v pražské Stromovce a přistál u Pardubic za 2 hodiny.

DOPRAVA13. srpna 1898

byl na železniční trati Telč - Kostelec u Jihlavy zahájen pravidelný provoz pro veřejnost.

POZVÁNKA OBRAZEM