KULTURA / Výstavy

Popis:
16.11.2018

V zámecké galerii, Obřadní síni a v Lindnerově ulici sídlí mašinky. Už podvacáté

JIČÍN

Dvacátá výstava železničních modelů si žádá oslavný tón. Spolek železničních modelářů Jičín si jubileum připomene v klubovně v Lindnerově ulici, Obřadní síni a navíc ještě v zámecké galerii, čímž mimořádně zdvojnásobil plochu expozice. Všichni jsou veřejně zváni na prohlídku vlakových modelů, kolejišť a krajinek.

Slavnostní vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 15. listopadu v zámecké galerii, expozice spojená s prodejem a workshopem bude přístupná ještě v pátek a sobotu 16. a 17. listopadu od 9 do 17 hodin a v neděli 18. listopadu od 9 do 16 hodin.

Zájemce, ať už má dětství prožité, či jej právě prožívá, by měl navštívit jak klubovnu, tak Valdštejnský zámek. V klubovně na něj totiž čeká dvanáctimetrový model krajiny s mnoha kolejemi, drážními budovami, městečky, zvířaty i lidmi a mnohým dalším. Spolek modelářů toto své mistrovské dílo průběžně zdokonaluje. Jednou z novinek je třeba zahradnická kolonie inspirovaná tou skutečnou nedaleko Knížete. V zámku na Vás čekají další vystavovatelé, z nichž někteří přijeli zdaleka.

Máme tu spřátelené vystavovatele, modeláře z Peček, Trutnova a Plzně. Raritou je určitě originální model části trati Polubný – Kořenov, protože je tu k vidění železniční stanice vycházející z reálu. Dále je tu zajímavé modelové kolejiště velikosti TT, které má zhruba 20 metrů v délce kolejí,“ popisuje David Suchý ze Spolku železničních modelářů Jičín. „V sobotu a neděli tu bude probíhat workshop. Děti si zakoupí domeček a společně s panem Petrem Štikarem, který je majitelem firmy Wepe, výrobcem modelových domků, budou sestavovat,“ zve nadšený modelář.

Historie železničních modelářů v Jičíně se začala psát v roce 1963. Po dřevních začátcích v „pionýrském domě“ se přestěhoval do budovy nákladového nádraží a začlenil se do Svazarmu. Ten se po sametové revoluci rozpadá a spolek začíná jednat na vlastní pěst. Znovu hledá působiště. Po několika krátkodobých štacích, například v hospodě U Němců nebo v městské knihovně, se usídlil na Valdštejnově náměstí v K-Klubu. Spolek i K-Klub samotný ale nabíral na popularitě a prostoru bylo náhle málo, takže přišlo další stěhování, tentokrát do sklepa dnešní ZŠ 17. listopadu. Zde modeláři strávili rok a půl. Základní škola však začala potřebovat prostory pro školku, a proto museli znovu hledat klubovnu. Snad již naposledy.

Každopádně na přelomu let 2002 a 2003 se usídlili v Lindnerově ulici. Krátce nato začali pracovat na svém opus magnum, kterým se nyní všichni můžeme přijít pokochat.

Autor / zdroj: Jan Jireš

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Nemocniční lékárna v Pelhřimově má další výdejní místo

Nemocniční lékárna Nemocnice Pelhřimov rozšířila své služby o nové výdejní místo v hlavní lůžkové budově. Pacientům přináší lepší dostupnost, příjemné

Post

Druhý úsek cyklostezky z Piletic se začne stavět v červenci

Stavba druhého úseku cyklostezky, který spojí městské části Piletice a Rusek, začne v červenci. Úsek dlouhý více než 1,5 kilometru se má podle plánu v

Post

Festival Valašský špalíček slibuje big beatovou retro jízdu i nové projekty legendárních rockerů

Valašské Meziříčí již nedočkavě vyhlíží 37. ročník Folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček, jež se v malebném prostředí zámku Žerotínů uskuteční 2

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA