KULTURA / Výstavy

Výstava Vánoce u sousedů
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Shutterstock

Třešť

České Vánoce jsou spojeny s Ježíškem, stromečkem, cukrovím a betlémy, v některých rodinách se dokonce krájí jablíčko, lije olovo, jinde si lidé dopřávají jen hojnost jídla a bohatou nadílku. Každý to má prostě trochu jinak. S tím, jak to chodí v některých vybraných státech Evropy, se můžete seznámit na krátkodobé výstavě Vánoce u sousedů, která na pobočce v Třešti začne 30. listopadu a potrvá do 2. února příštího roku.

Výstava vám umožní zjistit, proč bývá v Chorvatsku na Štědrý den na stole osení, proč si maďarské děti na Mikuláše čistí boty a italské zase připravují hrst slámy pro oslíka. O zdobení stromečku a stavění betlémů slyšel každý, méně známá je jistě tradice nasvícených modelů lodí na některých řeckých ostrovech. O obřích slaměných kozlech, sušenkách zvaných crackery, krásné tradici rozesílání vánočních pohlednic a dalších zvycích se dozvíte z doprovodných textů naší výstavy.

A nebude chybět ani řada zajímavých receptů spojených s nejkrásnějšími svátky v roce, a to jak českých, tak těch z ciziny.


Výstava Vánoce u sousedů
Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť
Schumpeterův dům

30. 11. 2021 - 2. 2. 2022

 

Autor / zdroj: Milina Matulová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.