SPORT / Sport

Závod Železný adiktolog dává naději

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Již třetí ročník amatérského triatlonového závodu nazvaného Železný adiktolog se konal v sobotu 26. července v Českých Budějovicích. Závod pořádalo občanské sdružení PREVENT a zúčastnilo se ho 84 závodníků z řad pracovníků v oboru adiktologie, jejich abstinujících klientů i veřejnosti. Sportovci si mohli své síly poměřit v individuálních disciplínách nebo také ve štafetovém závodě.

V sobotu se na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích společně utkali amatérští i vrcholoví sportovci v amatérském triatlonu Železný adiktolog. Sešli se zde adiktologičtí odborníci společně se svými abstinujícími klienty, ale závodu se mohli zúčastnit i lidé z řad veřejnosti. V horkém letním počasí měli sportovci za úkol uplavat 500 metrů v řece Vltavě, na kole ujet 20 km a uběhnout 5 km. Na prvním místě se umístil Martin Debnár, reprezentant za psychiatrickou léčebnu Červený Dvůr s časem 1 hodina a 4 minuty. Martin tak překonal loňský rekord a se závodem byl moc spokojený. „Letos jsem závodil na téhle trati poprvé a bylo to super. Mám rád teplo a sluníčko a jsem spokojený i s časem“, pochvaluje si Martin Debnár, který v triatlonu reprezentuje Českou republiku i na Evropských pohárech a mistrovstvích Evropy.

Mezi ženami zvítězila Lenka Ptáčková s časem 1 hodina 22 minut, rovněž reprezentantka za Červený dvůr. Není tajemstvím, že Lenka se v Červeném Dvoře léčila ze závislosti na alkoholu, do které spadla po té, co během její vrcholné sportovní kariéry utrpěla vážné zranění. Jak Lenka sama uvádí, byl to vlastně závod Železný adiktolog, který jí před dvěma léty pomohl začít nový život bez závislosti. „Před sedmi lety se mi zhroutil celý svět, byla jsem držitelkou šestnácti titulů mistra České republiky, žila jenom sportem a pak najednou bylo všechno pryč. Úraz mě úplně vyřadil a já nedokázala zvládnout to prázdno, nic jiného než atletiku jsem ani neuměla. Naštěstí mě dali v Červeným Dvoře do pořádku, ale tím hlavním impulzem k návratu ke sportu byl tenhle závod před dvěma lety. Já si už nedokázala představit, že se vůbec kdy postavím na start, pak ale se začal chystat první ročník závodu Železný adiktolog a já se rozhodla do toho jít. Začala jsem znovu běhat, našla skvělou partu lidí, se kterými jsem letos absolvovala dva závody a věřím, že to je ta správná cesta,“ dodává Lenka Ptáčková.

Zatímco probíhal závod, na Sokolském ostrově si přihlížející mohli vyzkoušet některé závislostní testy a pohovořit na témata z oboru adiktologie s mnohými odborníky z občanského sdružení PREVENT. Zkrátka nepřišly ani děti, pro které byly připraveny nejrůznější atrakce. Po vyhlášení vítězů si diváci mohli poslechnout hudební vystoupení kapely Shivers, která hraje keltskou a irskou hudbu.

Amatérský triatlonový závod Železný adiktolog se konal pod morální záštitou Rady města České Budějovice, za mediální podpory ROCK rádia a za ideové podpory České asociace adiktologů. Patronem závodu byl jeden z nejslavnějších českých horolezců Radek Jaroš, který právě v době závodu zdolával finální etapu k dosažení své 14. osmitisícovky „K2“.

Autor / zdroj: Michal Němec

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.