EKONOMIKA / Bydlení

Popis:
8.3.2019

Bohumín chce koupit domy od Residoma

BOHUMÍN

Čtyři bytové domy v centru Bohumína by už brzy mohly změnit svého majitele. Město je chce odkoupit od Residoma za téměř 17 milionů korun. Záměr posvětili na svém jednání i zdejší zastupitelé.

„Residomo vlastní v Bohumíně pouze čtyři domy s 24 byty v samotném centru na rohu ulic Štefánikova a třída Dr. E. Beneše. Okolní opravené domy patří městu, stejně jako přilehlý vnitroblok nazvaný Zmijův dvůr, který jsme nedávno revitalizovali. Objekty Residoma jsou na dobré adrese a bezprostředně sousedí s našimi. Rozhodli jsme se proto oslovit jejich majitele s nabídkou odkupu. Je to logický krok, chceme, aby tato část města působila jednotně,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Residomo na výzvu radnice zareagovalo a nechalo na čtveřici třípatrových objektů zpracovat na konci loňského roku znalecké posudky. Domy pocházejí z roku 1957 a v každém z nich je šest bytů, dvě třetiny z nich přitom mají balkon. Až na dva případy se jedná o dvoupokojové byty o velikosti od 58 do 79 metrů čtverečních, dva třípokojové mají přes 80 metrů čtverečních. Bytové domy znalec ocenil od 3,9 do 4,5 milionu korun. Celková cena za všechny čtyři objekty dělá podle odborného posouzení 16,8 milionu korun. Za tuto částku je nabízí Residomo městu k prodeji.

„Nejsme zastánci rozprodávání městských bytů, naopak našim dlouhodobým záměrem je bytový fond rozšiřovat. Momentálně vlastníme 4 300 bytů. Koupě domů tak zapadá do naší koncepce. Roční výnos z nájemného by měl být přes jeden milion korun. Musíme ale počítat s tím, že do nich bude nutné investovat. Objekty jsou v převážně původním stavu, pouze před osmi lety dostaly nová plastová okna, takže v budoucnu bude nutná jejich rekonstrukce,“ doplnil Vícha.

Město počítá s tím, že by domy převzalo i se současnými nájemními smlouvami. Pro osm starousedlíků se smlouvami na dobu neurčitou by se nic měnit nemělo. Pokud ovšem nejsou dlužníky vůči městu. V tom případě jim hrozí, že jim město smlouvu vypoví. Šestnáct nájemníků má smlouvy na dobu určitou. A těm je radnice prodloužit nemusí. Záležet opět bude na tom, zda mají u města dluhy. Pokud ano, tak jim radnice smlouvu neprodlouží a budou se muset poohlédnout po jiném bydlení.

O koupi domů by zastupitelé měli rozhodnout v dubnu. Pokud ji schválí, do konce června by se město mohlo stát jejich novým vlastníkem.

Autor / zdroj: Mgr. Lucie Balcarová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Od dubna budou pěší zóny v Jablonci bezpečnější

Magistrát města Jablonec nad Nisou po dohodě s Městskou policií a Policií ČR obnoví od 1. dubna 2019 původní dopravní značení v centru města.

Post

Boleslav s Libercem svedla další dramatickou bitvu

Liberec rozhodl ve třetí třetině dvěma slepenými gól a tak se čtvrtfinálová série stěhuje do Liberce za stavu 3:1 pro liberecké Tygry.

Post

Oceláři postoupili do semifinále, Vítkovice opět prohrály

Čtyři derby zápasy = čtyři výhry Ocelářů. Hráči s drakem na prsou zvládli také druhý venkovní duel a do semifinále postoupili nejkratší možnou cestou.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA