EKONOMIKA / Práce a kariéra

24.2.2014

Češi si v porovnání s cizinci stále málo věří

Řada Čechů zejména v posledních letech hojně vyjíždí za prací do zahraničí s domněním lepších pracovních příležitostí, vyššího platu a načerpání zkušeností.

A právě tématem Češi ve srovnání s cizinci se zabývalo únorové setkání Pražského manažerského klubu ČMA, které proběhlo v prestižním klubu Golem. O problematice uplatnění se v zahraničí promluvil Ing. Jaromír Hájek ze společnosti LeasePlan, který od roku 2007 pracoval na vrcholné pozici v italské pobočce společnosti. Přítomným manažerům popsal jednak své osobní zkušenosti s prací v Itálii a zároveň předal rady, jak se v zahraničí pohybovat a jak dosáhnout úspěchu.

"Nejúspěšnější jsou ti, kteří dokáží jednoduchost dotáhnout k dokonalosti a zároveň se učí zkušeností a pozorováním," sdělil v úvodu setkání Ing. Jaromír Hájek. Je to podle něj princip, který neplatí jen pro Českou republiku, ale i mezinárodně.

Ing. Hájek je spjat zejména se dvěma zahraničními zeměmi, a to s Itálií a Holandskem. V Itálii kromě pracovního života strávil už sedm let ve svém dětství a naučil se tam plynně italsky. Druhou zemí, respektive národností, se kterou je spjat, je Holandsko a Holanďané. Obě firmy, ve kterých během svého života působil, byly v rukou právě holandských vlastníků. A od Holanďanů pochází i jeho první pracovní zkušenosti související s cizí národností a odlišnou mentalitou. "Holanďané mají pragmatický přístup a nepovyšují se. Jsou sice šetřiví, ale umí ocenit kvalitní práci a servis. Razí heslo, že musí nejprve poznat místní kulturu a zvyky a následně se přizpůsobit," vysvětlil Ing. Jaromír Hájek.

Italové jsou podle něj naopak zcela odlišní. Na základě své spolupráce s nimi je vnímá jako přátelské, ale neupřímné, i jako dříče, ale bez větší efektivity práce. Italům také dle jeho zkušeností chybí národní hrdost, což je podle něj ovlivněno i politickou a ekonomickou situací.

"Po mém příchodu na pozici CEO do italské pobočky jsem zjistil, že situace ve firmě je složitá. Seznámil jsem se s týmem, který měl sice skvěle vypracované prezentace, ale chyběla mu efektivita práce, odbornost i tah na branku," popsal. Každopádně na základě práce s týmem se postupně italská pobočka společnosti dostala do popředí, vyhrála zásadní výběrové řízení a celkově se stabilizovala. Pomohl tomu i jeho demokratický styl řízení a dobrá komunikace s celým týmem.

"Při řízení firmy je prioritou motivovaný tým a všichni lidé, protože jen nadšený tým posouvá firmu dál. Je nutné mít se všemi rovné vztahy a nedělat rozdíly, například mezi vysoce postaveným kolegou z týmu a recepční," předal svojí zkušenost Ing. Hájek.

Ostatní národnosti a Češi

Během únorového setkání ČMA zaměřeného na zahraničí, práci a cizince nebyly opomenuty ani jiné národnosti. Mluvilo se například o Američanech a nám blízkých Slovácích. Američané jsou podle Ing. Hájka nepřekonatelní v prezentaci, kterou mají na vysoké úrovni a dokáží tak zapůsobit, ale celkově jejich znalosti a schopnosti nejsou tak rozsáhle jako například naše. Slováci jsou podle něj vlídní a pohostinní k cizincům, ale už méně k sobě, kde mezi nimi panuje jistý druh nevraživosti.

"Pro úspěšné fungování v zahraničí je nutné získat znalost lokálního trhu, snažit se sžít a přizpůsobit dané zemi, ovládat místní jazyk a mít síť kontaktů, které pomohou. Nutný je také neustálý drive a dostatečná pozornost, protože konkurence je v zahraničí tvrdá," řekl dále. Cestou k prosazení se je také čerpání ze zkušeností vyspělejších trhů, učení se z už zavedených inovací a jít si za cílem být první. "Češi musí mít dostatek důvěry, neměli by se podceňovat a musí se umět prodat," sdělil závěrem Ing. Jaromír Hájek.

Hostem setkáním ČMA byl také Pavel Baštář ze společnosti Invelt s.r.o., dlouholetý přítel Jaromíra Hájka. Ten odlehčeně promluvil například o elektromobilech, jejich budoucnosti nebo o rozdílu ve spolupráci s Němcem a Angličanem. Zdá se, že skutečně platí heslo "německá preciznost" a "s klidem Angličana".

Autor / zdroj: Lenka Netušilová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Canisterapie léčí pacienty Léčebného a rehabilitačního pracoviště Nemocnice Vítkov již sedmým rokem

Mít přítele se studeným čumákem přijde vhod, zvlášť když jen svou přítomností a dotykem léčí. Účinnou canisterapii již sedm let dopřává svým pacientům

Post

Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit cyklorikša

Bohumín opět dostojí své pověsti cyklistického města. Nově se bude jeho ulicemi prohánět senior rikša. Dopravní prostředek připomínající tříkolku s př

Post

Držitelkou ocenění Žena regionu za Zlínský kraj se stala speciální pedagožka Lenka Ročáková

Vítězkou jubilejního desátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Zlínský kraj stala Lenka Ročáková. Pomáhá dobrovolně rodinám s dětmi a ml

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA