EKONOMIKA / Práce a kariéra

21.1.2010

Byl jsem rád, když mi zavolali, říká zaměstnanec Crystalexu CZ

NOVÝ BOR

Ani vteřinu prý neváhal Martin Rosický, když mu zavolali, že by se mohl vrátit zpátky do novoborského závodu Crystalexu, v němž se ve čtvrtek po roční pauze obnovila výroba. Podle svých slov doufá, že jim nyní nastane lepší doba.

"Půl roku jsem byl na úřadu práce a půl roku jsem poté dělal na pile. Nebylo jednoduché najít práci, nebylo ji tady mnoho," řekl muž, který v Crystalexu pracoval 12 let.

Podle jeho slov byla na sklářském podniku závislá celá rodina. "Otce nyní také vzali zpět do práce. Jen manželka je stále na podpoře. Bylo by krásné, kdyby se také mohla vrátit," řekl Rosický. Během uplynulého roku se musel vzdát svých koníčků a uskromnit se. "Byli jsme ale na tom o něco lépe než jiní. Nemuseli jsme platit hypotéku a měli jsme nějaké úspory," dodal.

Podle personálního ředitele firmy Tomáše Nápravníka přijímali zaměstnance na doporučení mistrů. Firma si totiž mohla vybírat. I nyní je nezaměstnanost na Novoborsku kolem 15 procent a o zhruba 250 míst mělo zájem kolem 800 lidí. Průměrný výdělek zaměstnanců se podle Nápravníka pohybuje na úrovní průměrné mzdy v kraji, tedy kolem 21 tisíc korun. Lidé přitom chodí do třísměnného provozu sedm dnů v týdnu. Pec totiž nesmí vyhasnout.

"Postupně chceme obnovit benefity, jaké tady byly před zastavením výroby," podotkl personální ředitel. Zaměstnancům už nyní firma přispívá na oběd a kupříkladu chystá zavedení příplatků na penzijní či životní pojištění.

Ne všichni bývalí zaměstnanci Crystalexu ale nalezli práci. Složitou situací museli řešit i prostřednictvím bezúročné půjčky od města. O 10 tisíc korun požádalo v uplynulém roce radnici skoro 400 lidí. "Ne všichni jsou schopni ji splácet. Pokud si požádají o odklad, vyhovíme jim," uvedl starosta města Jindřich Mareš (ODS). O odklad zatím žádají jednotlivci.

Podle Mareše znovuotevření Crystalexu městu prospěje. "Pomůže to řešit nezaměstnanost ve městě a projeví se to i ve službách," uvedl. Po pádu Crystalexu, který zde byl dominantním zaměstnavatelem, totiž výrazně poklesly tržby v obchodech, restauracích a dalších službách. "Zlepšení se neprojeví hned, ale spíše až někdy v létě," odhadl starosta. Otevření Crystalexu je také nadějí na zvýšení počtu zakázek pro další místní firmy, které byly na Crystalex obchodně napojené.

Crystalex patřil k nejvýznamnějším světovým výrobcům automaticky a ručně vyráběného nápojového krystalinového skla, které dodával do 65 zemí světa. V insolvenčním řízení je firma od konce září roku 2008. Konkurz na firmu soud prohlásil 12. března 2009. Výroba zde probíhala až do konce roku 2008. Po skončení tříměsíčního moratoria ale vzaly banky všechny finance z účtů podniku, a firma tak neměla z čeho zaplatit mzdy ani výrobu. O práci tak rázem přišlo kolem 1 700 lidí v Novém Boru, Hostomicích na Teplicku, Karolince na Vsetínsku a Vrbně pod Pradědem.

Sklárna nyní patří firmě Crystalex CZ (dříve CBC Invest), která za ni loni v září zaplatila 362,7 milionu korun. Na financování výroby se částečně podílí ruský kapitál a strategickým partnerem je slovenská společnost Rona, jež se zabývá podobnou výrobou jako Crystalex CZ. Nový majitel získal vedle hlavního závodu Crystalexu v Novém Boru i vybavení provozovny v Hostomicích a sklárnu Karolinka. S obnovením provozu v Hostomicích se nepočítá. Budovy totiž novému majiteli Crystalexu nepatří. Sklárna v Karolince vyrábí už několik měsíců a v jednosměnném provozu zde pracuje zhruba 100 lidí. V závodě v Novém Boru má práci asi 250 lidí. Tržby v letošním roce by se měly pohybovat kolem 600 milionů korun a podniky by měl být mírně ziskový.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Příbramské hokejistky mají tah na branku

Město Příbram má řadu sportovců a klubů získávajících nejvyšší ocenění na české i světové sportovní scéně. Mezi ně patří také hokejistky HC Příbram, k

Post

3 500 ošetřených pacientů za dva roky – taková je bilance šumperské chirurgické ambulance

Na začátku roku 2017 otevřela Jesenická nemocnice v Šumperku chirurgickou ambulanci ve snaze přiblížit se místním i jejich potřebám. Po více než dvou

Post

Jičínská nemocniční lékárna bude držet o svátcích lékárenskou pohotovostní službu

Nemocniční lékárna U Brány se domluvila se soukromou lékárnou Trio na pohotovostní lékárenské službě ve státní svátky, kdy jsou dle zákona zavřeny i v

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA