EKONOMIKA / Firmy

Unikátní testovací centrum ve středočeské Hostivici testovalo také Pandury

Již v roce 1949 vzniklo na pražském Smíchově centrum soustřeďující odborníky z národních i soukromých podniků, aby pomohli rozvoji československých technických zařízení. Dnes se o to, aby nová zařízení správně fungovala, stará Evropské testovací centrum - Praha Hostivice (ETC). To dokáže jako jediné v ČR otestovat na extrémní podmínky i největší technické a dopravní prostředky včetně vojenského transportéru Pandur II a nástupce radaru Tamary.

Centrum patří mezi tři technologicky nejvyspělejší mezinárodní zkušebny a laboratoře. Pouze další dvě srovnatelné zkušebny patřící stejně jako to české společnosti Ingersoll Rand, jsou v provozu v USA a v Číně. Výstavba centra započala v roce 2006 a v současné době v ní najdeme školicí středisko pro dealery, servisní pracovníky, marketing a pracovníky výzkumu a vývoje. Je zde předváděcí místnost, kde je možné uvést do provozu testované výrobky a simulovat na nich reálné situace. Zkušebny centra slouží k výkonovým i životnostním testům klíčových součástek nebo konečných produktů.

Původní specializace na chladící zařízení se díky mimořádnému prostoru zdejších laboratoří rozšířila i na skutečně rozměrná zařízení: zkouškou odolnosti zde procházejí nákladní vozy, autobusy, tramvaje, letadla či vojenská technika. Testy ETC prošel například proslulý obrněný transportér Pandur II a svou "zkoušku zdatnosti" zde složil vojenský radar ReVISOR, nástupce legendární Tamary.

ETC dokáže prověřit odolnost vůči maximálním rozdílům teplot, od -40?C až k 180?C ve velkoprostorových chladících komorách. Elektromagnetické vibrační stoly v kombinaci s klimatickou komorou umožňují provádět mechanické i klimatické zkoušky. Hydraulický systém víceosé vibrační zkušebny dokáže kopírovat profil silnice či železnice, díky čemuž se dramaticky urychluje doba trvání testů.

Další oblastí, jíž se ETC zabývá, je úprava a sanitace vzduchu při přepravě osob a potravin a dosud nedostupné technologie, například plně elektrická řešení pro hybridní vozy či vozy poháněné palivovými články.

Technologie používané v ETC, díky nimž je možné zlepšovat kvalitu a funkčnost finálních výrobků i jednotlivých komponent, jsou díky své spolehlivosti a jedinečnosti využívány v celé Evropě. Centrum je úspěšně certifikováno podle platných norem a velký důraz klade na ochranu životního prostředí.

Autor / zdroj: Plus Press Agency

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.