EKONOMIKA / Firmy

Poddžbánský minipivovar na Rakovnicku se prodává, ale lidé o pivo nepřijdou

MUTĚJOVICE

Nejen díky malebné krajině Poddžbánska, ale také výtečnému pivu jsou známé Mutějovice na Rakovnicku. Turisté, kteří zavítají na zříceninu středověkého hradu Džbán, na Čertův kámen, anebo se zajímají o v Česku ojedinělou opukovou lidovou architekturu v tamních vesnicích, pak často zamíří do Poddžbánského pivovaru.

Jeho litevského majitele dovedla především láska k pivu k tomu, že v Mutějovicích zrekonstruoval bývalý statek na malý pivovar s restaurací a penzionem. Ale protože podniká především ve stavebnictví, rozhodl se nyní využít současné příznivé situace, kdy je o minipivovary zájem. Poddžbánský pivovar prodává realitní společnost Naxos. Výchozí cena k jednání bude 16 milionů korun.

Poddžbánský pivovar se nachází zhruba 50 kilometrů od Prahy, poblíž hlavního silničního tahu na Karlovy Vary. A mnozí cyklisté jej znají, protože chmelařskými Mutějovicemi projíždějí po tamní pivní stezce. Navíc podobný minipivovar v okolí není. Popularitu u místních lidí i u turistů si tak rychle získaly tamní kvasnicová nepasterizovaná piva: světlá desítka, tmavá i světlá dvanáctka a také speciál Poddžbánský boxer. Autorem jejich originální receptury je renomovaný sládek Vladimír Černohorský.

Podle obchodního ředitele Naxosu Libora Nevšímala je takové zařízení zajímavé hlavně pro investory z pivovarnického oboru, kteří ho chtějí koupit již hotové. „Nemusí absolvovat složitou administrativní proceduru nutnou při zakládání pivovaru. Výhodou je také možnost rozšířit výrobu a zásobovat pivem další restaurace v regionu,“ uvádí. Lidé tak pravděpodobně o své oblíbené pivo nepřijdou.

„Byl jsem v Mutějovicích asi před rokem a pivo tam bylo velice dobré. V tamním pivovaru se dá vařit kvalitní pivo,“ říká prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Podle jeho slov mají nyní malé pivovary díky jejich pokračujícímu boomu velkou šanci na prodej. „Sotva jeden takový pivovar končí, hned se najde nový kupec,“ pokračuje a dodává, že aktuálně je v Česku kolem 210 malých pivovarů a odhaduje, že zhruba během pěti let jich bude dvojnásobek.

První várku tu sládek uvařil v roce 2009, o rok později tu byla otevřena restaurace. Výletníci najdou v Poddžbánském pivovaru nocleh a součástí areálu je i sportovní hala.

Autor / zdroj: Jana Bryndová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.