MORAVSKOZLEZSKÝ KRAJ
Vítěznou živnostnicí Moravskoslezského kraje byla vyhlášena Zuzana Bílková, která ve své dílně vyrábí různé produkty z ovčí vlny. Mezi firmami vyhrála společnost RIEGER-KLOSS ORGELBAU, výrobce a restaurátor varhan. Vítězové devátého ročníku soutěží Vodafone Firma roku 2014 a GE Money Bank Živnostník roku 2014 postupují do celorepublikového finále, kde budou reprezentovat Moravskoslezský kraj.
Nejlepší živnostnice uspěla v konkurenci 222 podnikatelů. Za jejím podnikáním stojí hlavně touha zachovat tradiční řemeslo v regionu. Když se Zuzana Bílková v roce 2009 dozvěděla o plánu zrušit v Palkovicích dílnu specializující se na výrobu lůžkovin z ovčí vlny nebo pohanky, začal se jí v hlavě rodit podnikatelský plán. Nebála se odejit ze svého zaměstnání a zmíněnou dílnu se rozhodla koupit. Přestože začátky byly složité, vytáhla neprosperující firmu z červených čísel. Mnoho věcí, jako například principy zdejších technologií a vedení pracovníků se učila za pochodu. Dnes se jí daří a v její dílně se vyrábí prošívané přikrývky a polštáře z prvotřídní ovčí vlny. Ty nabízí na farmářských trzích, ale už i prostřednictvím e-shopu. Její produkty byly už v minulosti oceněny certifikátem „Beskydský produkt“, což je ochranná známka značící místní původ výrobků, jeho vazbu na region a šetrnost k životnímu prostředí.
„Ocenili jsme záchranu a udržení tradiční výroby přikrývek a polštářů z ovčí vlny. Paní Bílková využívá místní suroviny. Líbilo se mi, že když potřebovala, neváhala kontaktovat Vysokou školu banskou, aby jí poradila s technologií výroby. Oceňuji zde zaměření na maximální kvalitu výrobků a zdravý životný styl,“ řekl k rozhodnutí poroty Tomáš Gogela, oblastní manažer firemního bankovnictví GE Money Bank.
„Praxe je nejlepší škola. Je štěstí, když člověk může spojit to, co se naučil ve škole s praxí. Paní Bílkové se to podařilo. Naučila se jak plánovat a také jak účinně dělat marketing. Ted všechno úspěšně aplikuje na svém podnikání v praxi. Daří se ji kloubit klasický prodej na farmářských trzích s internetovým prodejem. Paní Bílková skvěle spojuje praxi s teorií a staré s novým,“ zhodnotil další z porotců Petr Kovala, regionální manažer společnosti ČEZ.
Druhé místo si od poroty vysloužil Květoslav Bašista, který už 25 let podniká v kovovýrobě. Zákazníky má nejen v České republice, ale také v Německu a Holandsku. Třetí příčku si odnesla Jaroslava Klemensová. Podnikatelka z Kravař pokračuje v rodinné tradici v oboru řeznictví- uzenářství.
Nejlepší firma RIEGER-KLOSS ORGELBAU nenašla přemožitele mezi 311 společnostmi Moravskoslezského regionu. Společnost se zabývá výrobou, rekonstrukcí a opravami píšťalových varhan. Každý její výrobek je originál a ve firmě striktně dbají na kvalitu svých produktů. Za svůj největší úspěch považuje udržení tradice výroby varhan, která se v Krnově drží od roku 1873, kdy firma vznikla. Kromě varhan se ale firma zabývá i dalšími činnostmi. Vyrábí nábytek a realizuje také stavbu různých dřevěných staveb. Snaží se příkladně starat o své zaměstnance. Dává jim možnost realizovat při výrobě jejich vlastní nápady a neustále se snaží zlepšovat pracovní podmínky.
„Tato společnost má 140 letou tradici, její značka je celosvětově uznávaná. Po privatizaci se potýkala s nezájmem pokračovat dál v této rodinné tradici. Nicméně, nakonec se její majitelé k výrobě vrátili. V tuto chvíli vyváží do několika zemí světa. I když se potýkají s problémy typu netransparentní výběrové řízení, stále se snaží svoje produkty nabízet. Zdokonalují se v kvalitě, využívají k práci CNC obráběcí stroje, čímž se jejich výroba zrychlila a zpřesnila,“ popsala klady vítězné firmy Ivana Štrajtová, regionální manažerka společnosti Vodafone.
Druhé místo obsadila firma Gamin z Ostravy, která podniká ve strojírenství a automobilovém průmyslu. Ostravská společnost si vysloužila také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2014 Moravskoslezského kraje. Porota ocenila celou řadu jejích společensky odpovědných aktivit zejména ve vztahu k zaměstnancům, ale i k obyvatelům regionu.
„Společnost Gamin má nadstandartní vztah k zaměstnancům, dodržuje kodexy. Stará se o svoje zaměstnance a poskytuje jim různé benefity. V této oblasti nabízí i několik netradičních věcí, jako je možnost vypěstovat si vlastní produkty v podnikové zahrádce. Dělá také různé teambuildingové akce. Podporuje ochranu životního prostředí, důsledně třídí odpad. V neposlední řadě se věnuje i charitě. Podporuje dětský domov a spolek pro postižené děti,“ vysvětlila Ivana Štrajtová z Vodafonu.
Třetí příčku získala společnost Unicont Opava, rodinná stavební firma s více než 20 letou tradici.
Slavnostní vyhlášení celostátních vítězů soutěží Vodafone Firma roku 2014, GE Money Bank Živnostník roku 2014 i Vodafone Odpovědná firma roku 2014 proběhne 9. prosince v Praze. Zároveň bude vyhlášena celorepubliková kategorie GE Money Bank Inovátor roku 2014, která oceňuje inovace uvedené do praxe.
GE Money Bank Živnostník roku Moravskoslezského kraje 2014:
1. Zuzana Bílková (Palkovice)
2. Květoslav Bašista (Krnov)
3. Jaroslava Klemensová (Kravaře)
Vodafone Firma roku Moravskoslezského kraje 2014:
1. RIEGER -KLOSS ORGELBAU (Krnov)
2. Gamin (Ostrava)
3. Unicont Opava (Opava)
Vodafone Odpovědná firma Moravskoslezského kraje 2014:
Gamin (Ostrava)