EKONOMIKA / Osobní finance

16.1.2014

Češi na energiích letos ušetří, motivace měnit dodavatele klesne

Účty za energie budou letos u většiny českých domácností menší zátěží pro rodinný rozpočet, než tomu bylo v loňském roce. Nejvíce Češi uspoří zásluhou poklesu cen elektřiny. Klesající ceny se nejspíše odrazí ve snížené motivaci spotřebitelů měnit dodavatele. Vloni změnilo dodavatele plynu nebo elektřiny nejméně zákazníků za poslední tři roky.

Ceny energií v roce 2014

Nejoptimističtější zpráva se týká elektřiny. U té ušetří domácnosti, které ji využívají ke svícení a napájení běžných spotřebičů, kolem 1000 Kč. Domácnosti, které ji navíc využívají i k ohřevu vody, ušetří kolem 2300 Kč. „Nejcitelněji se změna dotkne domácností, které elektřinou vytápějí. Ty oproti roku 2013 ušetří až 5500 Kč,” říká Michal Hardyn ze srovnávače TopSrovnani.cz. Účet za elektřinu klesl oproti loňsku nejvíc spotřebitelům v distribučním regionu ČEZ pokrývajícím značnou část republiky s výjimkou Prahy, jižní Moravy a jižních Čech.

Domácnosti v letošním roce ušetří i na plynu, avšak ve srovnání s elektřinou nepůjde o příliš vysoké částky. Pokud domácnosti využívají plyn na vaření či ohřev vody, pocítí úsporu v řádu desetikorun. Až u větších rodinných domů, které plynem vytápějí, může roční úspora dosáhnout částky kolem 500 Kč. Nejlevnější plyn mají zákazníci v Praze.

Ani domácnosti, které vytápějí byt teplem z tepláren, se letos nemusejí obávat razantního navýšení cen tepelné energie. Zdražovalo se jen mírně (do 3 %), a to pouze u tepláren, které používají jako energetický zdroj hnědé uhlí. To je mimo jiné příklad domácností v Hradci Králové a Pardubicích závislých na otrokovické teplárně.

Další úspory může přinést změna dodavatele

Domácnosti, které chtějí ušetřit nad rámec meziročního poklesu cen, mohou využít možnosti změny dodavatele, která se nabízí u plynu a elektřiny. „Vzhledem k tomu, že letos dodavatelé zlevňovali napříč energetickým spektrem, zůstaly zachovány rozdíly v konečných cenách elektřiny. Jinak řečeno, změnit dodavatele se domácnostem vyplatí i letos. Je ale třeba nového obchodníka vybírat s rozmyslem a především si úsporu dobře spočítat,“ uvedla analytička Jana Poncarová z portálu EnergetickaPoradna.cz.

Rozpětí cen mezi nejlevnějšími a nejdražšími dodavateli se v jednotlivých distribučních regionech zásadně neliší. „Změnou obchodníka si mohou nejvíce polepšit domácnosti, které vytápějí plynem. Rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším dodavatelem v takovém případě dosahuje výše až 11 000 Kč. Domácnosti, které vytápějí elektřinou, mohou odchodem od nejdražšího dodavatele k nejlevnějšímu ušetřit i více než 6000 Kč,“ doplňuje Michal Hardyn z TopSleva.cz

Možnost změnit dodavatele mají české domácnosti od roku 2006 v případě elektřiny a od roku 2007 v případě plynu. „V loňském roce přešlo k novému dodavateli elektřiny 288 tisíc domácností, u plynu to bylo o 9 tisíc víc. V obou případech se však jedná o nejnižší počet změn za poslední tři roky,“ říká Michal Hardyn z portálu TopSleva.cz

Loňský pokles zájmu o změnu dodavatele do značné míry souvisí s taktikou předních dodavatelů, kteří zákazníkům nabídli možnost zafixovat si zvýhodněné akční ceny energií na dobu určitou. Tím zabránili odlivu zákazníků ke konkurenci. Pokles zájmu o změnu dodavatele si odborníci vysvětlují ještě dalším důvodem. „V předchozích letech se spotřebitelé často nechávali přesvědčit podomními prodejci, u kterých nebyly výjimkou nekalé praktiky. S medializací těchto případů se lidé stali celkově obezřetnějšími,“ říká analytička Jana Poncarová z portálu Energetickaporadna.cz.

I v tomto roce změní dodavatele elektřiny nebo plynu s největší pravděpodobností v obou případech méně než 300 000 domácností. „Očekáváme, že počet změn dodavatele opět klesne, a to pod 300 000. Příznivý vývoj cen oslabí motivaci zákazníků ohlížet se po lepší nabídce,“ myslí si Michal Hardyn ze srovnávače TopSrovnani.cz.

Na pokles cen u energií skutečně nejsou čeští zákazníci příliš zvyklí. Podle Eurostatu patřila Česká republika v letech 2001 - 2012 mezi státy s největším nárůstem cen energií. Oproti roku 2001 zaplatila česká domácnost o jedenáct let později za elektřinu téměř dvojnásobek a v případě plynu dokonce trojnásobek částky na faktuře.

Autor / zdroj: Petra Winklerová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Post

Starosta Třebíče ocenil jedenáct žáků základních škol

Ve čtvrtek 20. června se ve slavnostní síni Malovaného domu předávalo ocenění pro nejlepší žáky základních škol školního roku 2018/2019. Ocenění za vý

Post

U Příbrami vznikla unikátní lesní stezka. V průběhu času se mění

V Tušovicích vznikla nová lesní stezka, která je republikově unikátní. Je variabilní, a neomrzí se ani při opakovaných návštěvách.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA