EKONOMIKA / Investice

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: ingimage / Leviathan
18.2.2020

V Bohumíně navýšili rozpočet o 107 milionů

BOHUMÍN

Díky úsporám, dotacím, vyššímu výběru daní i úvěru zvyšují v 21tisícovém Bohumíně letošní 800miliionový rozpočet o dalších 107 milionů korun. Zastupitelé úpravy odsouhlasili v minulých dnech. Peníze posílí plánované investice, a to o 74 milionů korun. Nakonec do nich půjde 224 milionů z celkových 907 milionů. Ze 17 na 40 milionů porostla i rezerva určená na dokrytí neočekávaných výdajů i realizaci úspěšných žádostí o dotaci.

„Městu se finančně daří. Hospodaření loňského roku zase skončilo přebytkem. Ten opět použijeme na posílení letošních investic. Upravený rozpočet nám navyšuje zastupiteli schválený 80milionový úvěr s dvouletým čerpáním, který se se letos do rozpočtu zapojuje 40 miliony korun. Zafinancujeme z něj realizaci projektů, na které se nám podařilo získat dotace. Zaplatí nám nový dopravní terminál a plovoucí mola na Vrbickém jezeře. Uhradí i přestavbu dvou bývalých domů s pečovatelskou službou ve Starém Bohumíně na moderní byty a zateplíme za něj i městské sportoviště Bosporka s boulderovou stěnou,“ sdělil starosta Bohumína Petr Vícha. Dodal, že momentální zadluženost města je 145 milionů korun a letos půjde na splátky čtyř úvěrů z předchozích let 25 milionů korun.

O největší úpravu v letošním rozpočtu se postarala městská knihovna v centru Bohumína. Ta má ve špatném stavu elektroinstalaci i sociálního zázemí, a tak se město pustí do oprav, které si vyžádají 7 milionů korun. Knihovna se tak na několik měsíců uzavře a část provozu se přesune do náhradních prostor, kde bude v provizorních podmínkách zajišťovat v omezeném rozsahu knihovnické služby.

O dalších pět milionů korun se navýšil rozpočet na dokončení výměny oken samotné radnice včetně další etapy čištění její fasády. Rekonstruovat se bude i sociální zázemí pro zaměstnance. Vše suma sumárum za 8 milionů. Miliony navíc půjdou i do Cesmíny - domova pro seniory ve Starém Bohumíně, který město převzalo od kraje. Senioři se dočkají nové společenské místnosti i jídelny, zaměstnanci zase nových šaten v podkroví, všichni nového výtahu, a to dohromady za 10 milionů korun.

V centru města vzniknou další veřejné parkovací plochy za 4,6 milionu korun. První parkoviště se 25 místy vyroste ve Studentské ulici v blízkosti zdejšího stavebního bytového družstva, další s 19 stáními pak v Okružní ulici u městského bytového domu Slunečnice. Zastupitelé posílili o téměř 4 miliony i částku na opravu komunikací.

Na své si díky dobrému hospodaření přijdou i školy, půjde do nich o 4,3 miliony více, než se plánovalo. Díky přebytku se například dočkají i školáci ve Skřečoni rekuperačních jednotek ve třídách. V pudlovské škole se radnice zase pustí do druhé etapy výměny oken. V ZŠ Čs. armády vymění v tělocvičně elektroinstalaci a prostory dostanou i nové osvětlení.

„Navýšili jsme rozpočet o tři miliony na bezúročné kotlíkové půjčky. Také na projektové dokumentace půjde o 1,6 milionu více, než jsme plánovali. Chceme připravovat další rozvojové projekty, takže jsme na prostředky navýšily na finálních 4,6 milionu korun. Další milion poputuje do vzniku venkovních kolumbárií na městských hřbitovech. Do budoucna totiž chceme zrekonstruovat interiér smuteční obřadní síně ve Starém Bohumíně, v níž se nachází zatím jediné kolumbárium. Předtím ale musíme vybudovat důstojná místa, kam urny přesuneme. Proto padla volba na venkovní kolumbária. Začínají se těšit čím dál tím větší oblibě, mají specifickou atmosféru a šetří místo na hřbitovech,“ vysvětlil Vícha.

Autor / zdroj: Lucie Balcarová

DALŠÍ ČLÁNKY

Společně na start se ve Valašském Meziříčí postavilo přes 100 atletů

Na Mezinárodní den dětí se v pondělí 1. června zapojilo také Valašské Meziříčí do jedinečné akce Spolu na startu s Českým atletickým svazem. Malí spor

Máj byl ve Fakultní nemocnici Olomouc „lásky čas“. V porodnici pomohli na svět 234 dětem

Z toho čísla by se jistě radoval i Karel Hynek Mácha. Celkem 234 dětí narozených v květnu ve Fakultní nemocnici Olomouc je totiž nejpádnějším důkazem

V pěti ze sedmi okresů v kraji není žádný pozitivní případ. Aktuálně je pozitivních už jen 10 Jihočechů

V pěti ze sedmi jihočeských okresů neevidovali hygienici k úterní 18. hodině žádný aktivní případ onemocnění COVID-19. K Českobudějovicku, Českokrumlo

DNES SE STALO

HISTORIE3. června 1585

Vilémovi z Rožmberka a rakouskému šlechtici Linhartovi z Harrachu byl udělen Řád zlatého rouna.

SPORT3. června 1950

francouzská expedice jako první zdolala Annapurnu I, jednu z nejvyšších hor Himalájí.

VESMÍR3. června 1965

odstartovala pilotovaná kosmická loď Gemini 4, první vícedenní americká vesmírná mise.

POZVÁNKA OBRAZEM