EKONOMIKA / Investice

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: ingimage/Leviathan
27.3.2020

Jindřichův Hradec nakupuje už sedm let energie na komoditní burze

Jindřichův Hradec

Město Jindřichův Hradec nakupuje dodávky energií pro své budovy a městské organizace už sedm let na Českomoravské komoditní burze Kladno. Při zatím posledním (březnovém) nákupu 18 tis megawatthodin (MWh) elektřiny a zemního plynu na příští dva roky využil aktuálního poklesu cen a snížil tím náklady proti současným cenám o 17 procent. V následujících dvou letech tak dojde k úspoře téměř 3 mil korun.

Březnový nákup přinese městu a jeho organizacím pokles cen plynu ve velkoodběru meziročně o 29 procent na 410 korun za MWh a v maloodběru o 26 procent (424 Kč/MWh). Silová elektřina v následujících dvou letech zlevní o 12 procent.

Vedle burzovního trhu, který město Jindřichův Hradec považuje za součást svého energetického managementu, využívá město i elektronickou aplikaci EMA pro správu dat o spotřebě elektřiny a plynu, resp. o 250 odběrných místech města a jeho organizací. Tu městu poskytla makléřská společnost FIN-servis, zastupující Jindřichův Hradec při nákupech na burze. Tato aplikace  dává jasnou představu o spotřebě jednotlivých budov a zařízení. Maximálně se tak urychluje příprava burzovního nákupu.

Na kladenské komoditní burze město nakoupilo energie poprvé v roce 2014.  Už při prvním nákupu došlo k úspoře 1,25 mil korun. Následující nákupy přinesly buď další zlevnění energií, anebo alespoň eliminaci skokového zdražení (v letech 2018 a 2019). Podstatná je rychlost, s níž je možno na burze reagovat na dočasný pokles ceny. V případě teplé zimy a následného zlevnění plynu se  nabízí šance zafixovat  nízkou cenu na delší období. Tuto možnost dává právě burzovní trh.

 

Autor / zdroj: Petr Kolář

DALŠÍ ČLÁNKY

Po třech letech zaznamenala znojemská porodnice největší počet porodů

Porodníci znojemské nemocnice loni přivedli na svět 977 dětí. Za poslední tři roky je to nejvíce dětí. Koronavirová pandemie přímo porodnické výsledky

Otužilá mláďata u valašek

Prvním mládětem nového roku, které se narodilo v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, je sameček plemene ovce domácí valaška. Na svět přišel

Pohřební služba i smuteční obřady se v Bohumíně kvůli koronaviru musí minimálně na týden zastavit

Jediná pohřební služba v Bohumíně musí kvůli nákaze koronavirem jednoho ze svých pracovníků přerušit svou činnost. Všichni zaměstnanci nastupují do ka

DNES SE STALO

HISTORIE

15. ledna 1940

byla ve francouzském městě Agde zformována 1. československá pěší divize.

PŘÍRODA

15. ledna 1991

byla zřízena přírodní rezervace Třímanské skály. Rezervace leží v přírodním parku Horní Berounka. Jižní polovinou chráněného území prochází červeně značená turistická cesta.

IT

15. ledna 2001

byla spuštěna anglická Wikipedie, první z jazykových mutací Wikipedie.

POZVÁNKA OBRAZEM