EKONOMIKA / Investice

Hlavní část z miliardové investice putuje do Svitav
 
Autor / zdroj foto: Fibertex Nonwovens

Svitavy

Ve Svitavách se v průmyslové zóně dočkáme nového závodu, respektive expanze již jednoho známého jména. Firma Fibertex Nonwovens, dceřiná společnost dánského průmyslového konglomerátu Schouw & Co. v dánském Aarhusu, oznámila v březnu 2021 investici přesahující jednu miliardu korun do rozšíření kapacity jednoho ze dvou závodů v USA a nyní putuje stejná částka i do Evropy pro expanzi kapacit společností v České republice a Turecku.

"Poptávka po našich netkaných textiliích se v posledních letech významně zvýšila. Týká se to zejména specializovanějších aplikací a vysoce výkonných materiálů pro zdravotnictví, průmyslových textilií, speciálních akustických materiálů pro automobilový průmysl, nanofiltrace pro průmyslové účely atd. Náš rozvoj podnikání, výzkum a vývoj za posledních deset let nám pomohl dosáhnout přední pozici v Evropě i USA, a to je jasný důvod pro celkovou investici do rozšíření kapacit o něco více než 600 milionů DKK,“ vysvětluje Jorgen Bech Madsen, generální ředitel společnosti Fibertex Nonwovens, z mateřské společnosti v dánském Aalborgu.

Nová výrobní linka v České republice se zaměřením na high-tech materiály vznikne právě ve Svitavách. Fibertex Nonwovens stále více využívá takzvanou technologii spunlace, což je relativně nová výrobní metoda, při které se k vzájemnému propojení vláken netkaných textilií používají vysokorychlostní vodní paprsky. Fibertex Nonwovens má roky pozitivních zkušeností s touto konkrétní technologií a proto bude hlavní část investic vynaložena na novou linku spunlace ve výrobním závodě společnosti ve Svitavách. S vystavením nových prostor souvisí také zajistit patřičný přísun vody v potřebném tlaku, neboť výše zmiňovaná metoda spunlace si žádá jen těžko představitelné množství proudící vody. Vedení města Svitavy již zahájilo prvotní jednání se společností Vodárenská Svitavy, aby v této záležitosti dokázalo být maximálně nápomocné.

V industriálním měřítku se jedná o obrovskou částku i projekt, který nabídne i spoustu pracovních příležitostí pro obyvatele Svitav a okolí. Předběžně se počítá se zhruba 40 pracovními pozicemi. Zahájení výstavby nové výrobní linky se plánuje na druhou polovinu letošního roku, zahájení provozu by mělo být spuštěno v roce příštím. Společnost, která disponuje výrobními závody v Dánsku, Brazílii ale i Jižní Africe tak přidá významný bod i na českém území.

Autor / zdroj: Jiří Johanides

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.