EKONOMIKA / Investice

15.12.2009

Klaus: Akademie věd se bude muset smířit s rozpočtovými škrty

PRAHA

Prezident Václav Klaus upozornil vědce, že státní rozpočet je v kritickém stavu a všechny rozpočtové kapitoly, včetně vědecké sféry, čekají rozsáhlé škrty. Klaus to řekl v projevu na 35. zasedání Akademického sněmu Akademie věd ČR.

Prezident upozornil, že sám je ekonom a musel před lety rozdělovat státní rozpočet. Poukázal proto na to, že vědci si musí uvědomit, že i Akademie se nachází v určitém kontextu. "Nenacházíme se ve vzduchoprázdnu," řekl Klaus a poukázal na to, že právě kontext je nyní ovládán ekonomickou krizí.

Klaus konstatoval, že nyní po schválení špatného rozpočtu bude problematické veřejné finance ještě napravit. Schopná takových kroků přitom může být jedině silná vláda, vzniklá po volbách, která se nebude bát rozsáhlých škrtů ve státních výdajích. "Takovou vládu bych si přál, protože zbavení se takového deficitu pokládám za nezbytné a nevyhnutelné," řekl a dodal, že tato vláda bude muset přistoupit na výrazné škrty včetně škrtů v rozpočtu Akademie věd.

Klaus ovšem v druhém celku tezí vyjádřil také pochybnosti nad samotnými výsledky Akademie věd a nad dostatečnou transformací, která je ve vědecké sféře zcela nezbytná. "Nejsem si jist, že mají jít peníze za institucemi, a nikoli za jednotlivci a konkrétními týmy," uvedl.

Prezident dodal, že Akademie by si měla uvědomit, že také finance ze Strukturálních fondů jsou veřejnými prostředky. Problémem je podle Klause jen kofinancování, které by nemělo být zavedeno. "Je to jen rozplýváním dojmů a tvorba iluzí, že peníze z EU jsou větší, než jsou," doplnil Klaus.

"Kontext v dohledné době o moc příznivější nebude," zdůraznil Klaus.

Klaus také poděkoval Akademii za její dosavadní výsledky. "Není sporu o tom, že se o naší vědě ví a že se o celé řadě našich týmů ví i v zahraničí," řekl Klaus a dodal, že česká věda má velmi dobrý základ, protože úspěchy zaznamenají i mladí vědci.

Prezident také pochválil AV za popularizaci vědy. Poukázal ovšem také na to, že o Akademii se nyní spíše hovoří v souvislosti s problémem financování, nikoli v souvislosti s jejími výsledky. "To je škoda a být to tak určitě němá," konstatoval Klaus.

"Tento sněm byl svolán ve chvíli, kdy kvůli nezodpovědným a nesystematickým krokům Rady pro vědu, výzkum a inovace došlo k destabilizaci a zkomplikování základního financování vědy a výzkumu," kritizoval předseda AV ČR Jiří Drahoš koncepci způsobu hodnocení výsledků vědy a výzkumu, který připravila Rada pro vědu a výzkum. Kvůli navrhovanému způsobu hodnocení výsledků, podle něhož by byly rozdělovány finanční prostředky ze státního rozpočtu, by Akademie měla pro příští rok podstatně menší rozpočet. Dokonce by byla ohrožena existence některých jejích pracovišť.

Drahoš poukázal na to, že postupy a jednání Rady pro výzkum a vývoj jsou zcela nekompetentní. Předseda zároveň vyzdvihl roli premiéra Jana Fischera, který s akademickou obcí vyjednával a pokusil se situaci napravit. Připomněl zároveň, že vláda v říjnu slíbila, že nedojde ke snižování rozpočtu Akademie věd, pokud dojde k nezbytným transformačním procesům. Drahoš vyzval kabinet, aby udržel rozpočet pro vědu a výzkum i pro roky 2011 a 2012 na úrovni roku 2009.

"S politováním musím konstatovat, že dosud nedošlo k personální obměně v Radě pro vědu, výzkum a inovace," konstatoval Drahoš a dodal, že pokud bude chtít Rada obnovit znovu svou důvěryhodností, a to jak u akademické obce, tak u široké veřejnosti, pak bude muset být složena z kompetentních osob s širokým rozhledem, které nepodléhají lobbistickým tlakům.

"Akademie věd a její pracoviště nikdy nestály a nikdy ani nehodlají stát s nataženou rukou k české společnosti a jejím prostředkům," připomněl Drahoš a dodal, že Akademie je významný subjekt, který je naopak schopen prostředky získávat a společnosti je násobně vracet.

"Poslouchal jsem vašeho předsedu a byl jsem poněkud překvapen ostrostí jeho slov. Zacházejme opatrně se slovy jako je destabilizace vědy," okomentoval Drahošův projev prezident.

Akademického sněmu se zúčastnila také ministryně školství mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová, rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl a další klíčové osobnosti ze sféry školství, vědy a výzkumu.

Kromě výroční zprávy o činnosti Akademické rady AV ČR, kterou dopoledne přednesl Drahoš, zprávy o ekonomické situaci AV ČR, návrhu rozpočtu AV a zprávy dozorčí komise byla jedním z bodů programu sněmu také doplňovací volba členů Vědecké rady AV ČR pro funkční období 2009-2013.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Od dubna budou pěší zóny v Jablonci bezpečnější

Magistrát města Jablonec nad Nisou po dohodě s Městskou policií a Policií ČR obnoví od 1. dubna 2019 původní dopravní značení v centru města.

Post

Boleslav s Libercem svedla další dramatickou bitvu

Liberec rozhodl ve třetí třetině dvěma slepenými gól a tak se čtvrtfinálová série stěhuje do Liberce za stavu 3:1 pro liberecké Tygry.

Post

Oceláři postoupili do semifinále, Vítkovice opět prohrály

Čtyři derby zápasy = čtyři výhry Ocelářů. Hráči s drakem na prsou zvládli také druhý venkovní duel a do semifinále postoupili nejkratší možnou cestou.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA