EKONOMIKA / Investice

Tábor plánuje žulovou sochu husity na koni za půl milionu korun

TÁBOR

Třímetrovou plastiku koně s husitou plánuje nechat vytvořit město Tábor v ulicích před Žižkovým náměstím. Částka, kterou bude nutno z městského rozpočtu uvolnit na pořízení uměleckého díla, se pohybuje okolo půl milionu korun.

O díle musí rozhodnout zastupitelé. "Pořízení třímetrové plastiky, která bude v parteru na křižovatce ulic Pražská a Kostnická, odsouhlasila rada města," uvedl mluvčí města Lubomír Šrámek.

Dílo si prosadilo především uskupení Tábor 2020, zatímco zástupci ODS byli proti. "Nejde o to, že bychom nechtěli město nějak ještě oživit, ale v současné době úspor se nám to nezná rozumné," uvedla starostka Hana Randová (ODS). Zástupci ODS by raději v současné době peníze šetřili a využili na něco jiného.

Přesto postačilo pět hlasů radních za Tábor 2020 k tomu, aby záměr včele s místostarostou Martinem Jílovským prosadili. "Myslíme si, že to není tak vysoká suma, abychom ji nedokázali najít. Značně to oživí prostor před vstupem na náměstí," uvedl Jirovský.

Plastika měla původně stát přímo na Žižkově náměstí. Na přemístění sochy se ale už před třičtvrtě rokem radní dohodli a vybrali právě lokalitu Pražské ulice.

Třímetrovou plastiku navrhl akademický sochař Jakub Vlček spolu s kolegou akademickým architektem Ondřejem Císlerem. Ve výběrovém řízení původně zvítězil jiný návrh. Na něm se ovšem radní neshodli, a tak vítězům pouze uhradili část nákladů na pořízení díla. Pak vybrali Vlčka a Císlera.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.