VOLNÝ ČAS / Náš tip

Pardubická hvězdárna zve na Noc vědců
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Wikipedie / Petr Komárek

PARDUBICE

Poslední zářiový pátek bude opět ve znamení pestrého programu pardubické hvězdárny barona Artura Krause. Pardubičtí astronomové zvou malé i velké výzkumníky, přírodovědce a nadšence do astronomie v pátek 25. 9. Od 19:00 do 24:00 hodin do DDM ALFA na Dukle, kde proběhne jubilejní 10. ročník NOCI VĚDCŮ, která se v letošním roce ponese v duchu objevování tajemství světla.

Po celý páteční večer se návštěvníci pardubické hvězdárny budou moci přímo účastnit nevšedních experimentů, které každého seznámí s tajemstvím a podstatou něčeho zdánlivě tak obyčejného jako je denní světlo. Letošní Noc vědců se tak pokusí poodhalit mnohá tajemství, která tento jev provázejí. Návštěvníci observatoře zjistí, že světlo dokáže být skvělým umělcem. Pomocí spektroskopu se vnoří do tajemství barevné rozmanitosti vlnových délek bílého světla a uvidí tajemné, běžně neviditelné oblasti, které otevřou bránu k dalšímu poznávání.

Každý si bude moci ověřit pravost svých bankovek a odhalit tak důvody, proč právě české peníze jsou obtížně padělatelné. Zjistíte, že světélkovat dovedou nejen světlušky, ale i obyčejná tráva nebo listí stromů.

K pardubické Noci vědců neodmyslitelně paří pozorování noční oblohy. Dalekohledy naší observatoře tak namíříme právě na Měsíc, který bývá v noci nejzřetelnějším zdrojem přírodního světla. Celým programem letošní Noci vědců bude provázet již tradiční partner této akce, informační centrum EuropeDirect Pardubice, jehož pracovníci si připravili množství her a kvízů o ceny jak pro malé tak pro velké návštěvníky. Pro každého, kdo k nám zavítá, je připraven drobný světélkující dárek.

Autor / zdroj: Jan Mocek

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.